5 sposobów na to, jak przestać marnować pieniądze

Oszczędność nie jest skąpstwem

Niektórzy mogą postrzegać oszczędne podejście do własnych zasobów jako przejaw swoistej „biernej chciwości” charakterystycznej dla ludzi skąpych. To jest błędny punkt widzenia, bo pod emocjami ukrywa głęboki i bardzo aktualny w czasach dzisiejszych sens. Rzecz w tym, że człowiek skąpy obsesyjnie pilnuje swoich pieniędzy, niekoniecznie dążąc nawet do ich znacznego przyrostu. Człowiek oszczędny natomiast potrafi mądrze regulować własne finanse, co sprawia, że ma większą równowagę psychiczną oraz bardziej stabilną płynność finansową.

Po co oszczędzać?

Odpowiedzi może być tylko dwie: po to, by mieć najwięcej z tego, co możesz osiągnąć w życiu, lub po to, aby uchronić się przed kryzysem we własnym portfelu. Do pierwszej opcji zalicza się każde „zbieranie kasy” na wymarzone wakacje, sprzęt, mieszkanie etc. Druga natomiast tyczy spraw typowo związanych z kredytami, chwilówkami i każdym innym rodzajem pożyczki.

Oszczędzanie jest proste. 5 sposobów przestać marnować pieniądze na!

1. Sposób pierwszy przestać marnować pieniądze. Planowanie budżetu.

Nie jest to oczywiste, lecz na pewno skuteczne. Przekaz jest prosty: utwórz plan na własne pieniądze. Niech będzie to plan taki, który Tobie pasuje – długoterminowy lub krótkoterminowy. Niezależnie od wyboru jego skuteczność sprawi, że będziesz nadal z niego korzystał. O ile masz tyle cierpliwości i zdrowej krytyki względem siebie samego, aby usiąść, pogłówkować, poświęcić tej czynności trochę cennego czasu. Określ się z tym, jak obecnie wygląda Twój budżet: gdzie i na co przeznaczasz środki, jakie są źródła Twoich dochodów, czy masz obowiązujące terminy i tak dalej. Im bardziej szczegółowy plan stworzysz, im częściej będziesz do niego zaglądał, sprawdzał i trzymał się go, tym więcej kasy zachowasz dla siebie.

krd

2. Sposób drugi przestać marnować pieniądze. Wyrzeczenie się nałogu.

Ależ irytujący temat, co? Prawie każdy człowiek ma jakiś nałóg. Czymkolwiek ów nałóg jest, mało kto przyzna się do tego, że wydaje na niego fortunę. Najdroższe nałogi zakładają najdroższe używki. Do używek drogich można zaliczyć takie „wabiki psychosocjalne”, jak:
– alkohol, papierosy i inne substancje narkotyczne i odurzające;
– hazard w dowolnej postaci;
– egzotyczne (czyli obsesyjno-kompulsywne zachowania ulegające leczeniu i redukcji; nie są nałogiem jako takim, lecz w poszczególnych przypadkach, np. przy kleptomanii, mogą sprawiać spore trudności finansowe swoim „nosicielom”).
Jeden raz policz, ile wydajesz na papierosy a Ci się odechce. Przecież poniekąd za tę – zmarnowaną niestety – kasę idzie kupić samochód! Jeśli całkowite wyrzeczenie się nie jest dla Ciebie możliwe, musisz ustalić limit, poza który wykroczyć nie masz prawa. I trzymać się postanowienia. W wyniku będziesz miał więcej gotówki.

3. Sposób trzeci przestać marnować pieniądze. Bezsensopedia.

Są chwile, w których po prostu się nie da nie kupić jakiegoś miłego drobiazgu o znikomym znaczeniu dla życia lub przetrwania. On jest po prostu milusi lub cokolwiek. Uwaga, wkroczyłeś do pułapki marketingowców. Cóż, nie jest to aż tak złe, przecież na tym oparta jest gospodarka wolnego rynku. Ale nie musi to być czynnikiem decydującym o Twojej stabilności finansowej. Idź po rozum do głowy za każdym razem jak zobaczysz coś, co sprawia, że jesteś gotów oddać pokaźną sumę w zamian za posiadanie tego czegoś. Powinieneś podejmować decyzje samodzielnie, a nie dzięki reklamie…

4. Sposób czwarty przestać marnować pieniądze. Hurt i detal.

To żadna tajemnica, że hurtem jest taniej. Wcale to nie oznacza, że to wyklucza p.3 tej listy, jednak najczęściej zakup hurtowy bardziej się opłaca. Wnikliwie zastanów się nad poszczególnymi zakupami detalicznymi i sprawdź, czy istnieje opcja przejścia na bardziej oszczędne zakupy. Z reguły dotyczy to też takich wydatków, jak łączność, karnety i bilety komunikacji miejskiej. To nie jest magia, to podstawowa matematyka.

5. Sposób piąty przestać marnować pieniądze. Dla zadłużonych.

Skoro znalazłeś się w sytuacji, gdzie byłeś zmuszony – lub sam tego chciałeś – pożyczyć trochę kasy, ten punkt jest dla Ciebie. Mając kilka kredytów do spłacenia, możesz odczuwać wpływ ich poszczególnych rat na stan Twojego portfela. Zastanów się więc nad opcją konsolidacji swoich zobowiązań (pożyczek, chwilówek i innych). Ekassa.pl oferuje multum rozwiązań na wygodnych warunkach. Sprawdź, jak to działa! Być może pomoc doradcy w opracowaniu indywidualnej strategii konsolidacyjnej stanie się dla Ciebie tym, czym oszczędzanie pieniędzy właściwie jest – zaprzestaniem wydawania zbędnej ilości pieniędzy tytułem wydatków bezwzględnie koniecznych.

Wniosek

Wbrew pozorom oszczędzanie pieniędzy nie jest żadną sztuczką ani czymś niewykonalnym. Poniekąd może to być chwilowo trudne, gdyż człowiek jest niewolnikiem przyzwyczajeń i złamanie dotychczasowego szablonu może sprawiać dyskomfort psychiczny. Jednak biorąc pod uwagę zyski wynikające ze zmiany obecnych zachowań, to ma większy sens i na pewno jest warte wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *