500 zł na pierwsze dziecko – co zrobisz z pieniędzmi? wydasz na bieżąco czy zaoszczędzisz i zainwestujesz?

Program 500 plus od samego początku budzi wiele emocji i kontrowersji. Ma on wielu zwolenników oraz przeciwników, jednak ostatecznie od kwietnia 2016 roku rodziny posiadające dzieci mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Do tej pory, rząd wypłacał comiesięczne świadczenia wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko. Od lipca 2019 roku plan ulegnie zmianie i obejmie wszystkie dzieci w Polsce, bez żadnych wyjątków.

Co rodzice mogą zrobić z dodatkowymi pieniędzmi?

Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń co do celów, na jakie mogą być wykorzystywane pieniądze z programu 500 plus. Warto jednak zastanowić się, na co przeznaczyć dodatkowe środki. Zasadniczą kwestią jest bieżąca sytuacja finansowa danego gospodarstwa domowego. Jeżeli posiadamy dobrze płatną pracę i dodatkowe środki nie odmienią diametralnie naszego życia, to warto pomyśleć o dobrej inwestycji lub ich oszczędzaniu. Istnieje klika możliwości, z których warto skorzystać.

• Mądra inwestycja

Comiesięczna pomoc finansowa w wysokości 500 zł może być (a nawet powinna) być wykorzystywana na inwestycje w rozwój naszego dziecka. Okres dzieciństwa i stawania się młodym dorosłym to idealny czas na naukę i rozwijanie zainteresowań. Bardzo często spotykamy się z sytuacjami, gdzie pasje naszych pociech są ograniczane lub całkowicie niemożliwe do zrealizowania z powodu braku pieniędzy. Program 500 plus to idealna okazja, żeby pozwolić dzieciom w pełni się realizować. Dodatkowe zajęcia sportowe, korepetycje, czy pokrywanie innych kosztów związanych z edukacją nie powinno być już problemem.

Możemy także podnieść komfort życia naszych dzieci poprzez wyposażenie ich w porządne artykuły szkolne, czy odzież. Nie powinniśmy mieć także problemu z organizacją zasłużonych wakacji. Odpowiednio rozplanowane i odłożone wcześniej pieniądze pozwolą wysłać dzieci na ciekawe kolonie lub zagraniczne wycieczki. Z funduszy tych może również skorzystać cała rodzina. Często z powodu pracy i szybkiego trybu życia brakuje nam czasu na rodzinne rozmowy. Warto przeznaczyć dodatkowe środki pieniężne na atrakcje dla całej rodziny.

Kolejną kwestią, jakie może rozwiązywać program 500 plus to utrzymanie dziecka na studiach. Obecnie spory odsetek młodzieży decyduje się na kształcenie wyższe, co niestety jest bardzo kosztowne dla rodziców, jeśli student nie podejmie w tym czasie żadnej pracy. Dokonując szybkich obliczeń, roczna pomoc z programu 500 plus to łączna kwota 6000 zł. Jeżeli zaczniemy odpowiednio wcześnie odkładać te pieniądze, nie będzie musieli w ogóle martwić się o przyszłość naszych dzieci. Do tej pory, dużo rodziców zmuszonych było do zaciągania kredytów lub pracy ponad siły, aby ich dzieci mogły pójść na studia. Finansowa pomoc ze strony państwa powinna to zmienić. Dobrze jest w takiej sytuacji wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe. Po kilku latach uzbiera się tam naprawdę pokaźna suma.

• Pokrywanie bieżących wydatków

Pieniądze z 500 plus to również nieoceniona pomoc w pokrywaniu codziennych kosztów utrzymania dzieci. Podręczniki szkolne, bilety komunikacji miejskiej, czy chociażby wycieczki szkolne to zwykle duże wydatki dla rodziców. Dodatkowe wsparcie finansowe jest w takich sytuacjach naprawdę pomocne. Pamiętajmy jednak, aby nie przeznaczać tych pieniędzy na własne cele i marzenia. Środki te powinny przede wszystkim pomagać naszym dzieciom i zabezpieczać ich przyszłość. Kupno nowego telewizora, czy wymiana samochodu na nowszy model nie ma nic wspólnego z rozwojem i komfortem życia dzieci.

Owszem, pieniądze te na pewno podreperują domowy budżet i pozwolą na zakup przedmiotów, na które wcześniej nie moglibyśmy sobie pozwolić. Nie mniej jedna, warto wówczas pomyśleć o aspektach naszego życia, które dotyczą całej rodziny, w szczególności dzieci. Zdrowsze posiłki, inwestycja w zajęcia sportowe dla całej rodziny, czy chociażby wygodne buty do szkoły to słuszne cele i mądrze wydane pieniądze. Umiejmy rozsądnie korzystać z pomocy i możliwości, jakie daje nam państwo. Nie wiemy, jak długo będzie trwał program 500 plus, dlatego warto ustalić strategię i plan finansowy z nim związany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *