Wszystko w temacie cena prądu w Polsce. Szczegółowy poradnik

Jak powszechnie wiadomo, prąd jest drogi i raczej nie zapowiada się, aby jego cena miała w najbliższym czasie zmaleć. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby w Polsce powstało więcej elektrowni, które zasilane są przez odnawialne źródła energii lub, co jest dość kontrowersyjnym wariantem, elektrownia atomowa. Sprawdźmy, ile zapłacimy za 1kWh energii elektrycznej w tym roku (2018) i w jaki sposób przekładać się to będzie na korzystanie ze sprzętów codziennego użytku.

W zależności od dystrybutora cena za 1kWh w poszczególnych obszarach Polski różni. Średnia cena jaką przyjmuje się w Polsce to 55gr za 1kWh. Z czego składa się ta suma? Wyszczególnijmy to sobie poniżej:

  • koszt  za zakup energii elektrycznej 0,18zł/kWh
  • podatek VAT wynoszący 0,10zł/kWh
  • akcyza 0,04zł/kWh
  • podatki wraz z opłatami lokalnymi 0,02zł/kWh
  • koszty własne naliczane przez poszczególne spółki dystrybucyjnej 0,11zł/kWh
  • marża naliczana przez spółkę dystrybucyjną 0,01zł/kWh
  • koszty za zakup usług przesyłowych 0,09zł/kWh

Jest to średnia cena prądu dla taryfy G11 dla gospodarstw domowych.

Co jednak składa się na rachunek za prąd?

Przede wszystkim, energia czynna. Jest to prąd, jaki zużyliśmy. Opłatę oblicza się mnożąc cenę jednej kilowatogodziny przez zużycie, które odczytywane jest z liczników jakie posiadamy w swoich gospodarstwach domowych.

Drugą rzeczą na liście jest opłata obejmująca obsługę handlową-pobierana głównie za dostarczanie rachunku do domu i stały dostęp do informacji o zużyciu.

Składnik zmienny stawki sieciowej. Stawka zależy od ilości zużytej przez nas energii. Opłata pobierana jest aby powetować ewentualne straty przesyłowe, jakie pokryłby dystrybutor.

Stawka jakościowa to, jak sama nazwa wskazuje, opłata pobierana za daną jakość energii elektrycznej, którą udostępnia nam dystrybutor. Gdy z powodu spadku napięcia dojdzie do zepsucia jakiegoś sprzętu domowego na jej podstawie możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Opłata przejściowa – wprowadzono ją w 2007 roku i ma być rekompensatą dla dostawców przesyłających prąd, który został wyprodukowany przez elektrownie. Dzięki opłacie przejściowej pokrywane jest ubezpieczenie dystrybutora w razie, gdyby nagle miał stracić producenta prądu.

Składnik stały stawki jakościowej to opłata pobierana głównie za to, że posiadamy stały dopływ prądu. Ma na celu utrzymanie sieci w należytym porządku i zapobieganiu awarii.

Opłata abonamentowa jest ostatnią opłatą jaką obejmuje rachunek. Pobierana jest po prostu za posiadanie prądu i możliwość ciągłego z niego korzystania.

Cena prądu na przestrzeni lat

Patrząc przez pryzmat minionych lat możemy zauważyć, że cena prądu była zmienna. W 2001 roku cena jednej kilowatogodziny była o 20 groszy niższa, niż jest obecnie. Biorąc pod uwagę jednak lata 2013-2015 za 1kWh prądu płaciliśmy około 3 groszy więcej, niż obecnie. Skąd ta różnica? Głównie wynika ze stawek, jakie liczą sobie dostawcy prądu za dystrybucję. Jednak nie tylko do nich należy decyzja. Dystrybutor chcąc podwyższyć bądź obniżyć cenę prądu musi mieć zgodę URE, czyli Urzędu Regulacji Energetyki. Zmiany dotyczące ceny prądu na kolejny rok ustalane i ogłaszane są w połowie grudnia. Jakie są prognozy stawek na kolejne lata? Dystrybutorzy walczą o podniesienie opłat za usługi jakie oferują, jednak URE nie jest przychylne im propozycjom, powołując się na brak uzasadnienia. Ciężko jednak przewidzieć, jak sytuacja się rozwinie i jakiej stawki będziemy mogli spodziewać się w 2019 czy 2020 roku.

Jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu?

W czasach, w których dostęp do Internetu oraz kablówki ma niemal każdy, sprzętami które mają największe zużycie prądu są komputery i telewizory. Trzecim sprzętem na tej liście jest lodówka, którą również każdy posiada w swoim mieszkaniu lub domu.

Zacznijmy od laptopa. Średnio w trybie ładowania przeciętny laptop pobiera około 50W energii. Załóżmy, że korzystamy z niego mniej więcej 5 godzin dziennie. Przyjmijmy że cena za 1kWh to średnia cena w Polsce, czyli 55gr. Zatem każda godzina użytkowania laptopa kosztuje nas 2,75gr, co daje sumę 13,75gr za dzień użytkowania.

Teraz weźmy pod uwagę telewizor. Mało kto korzysta z telewizorów starego typu, zatem za przykład weźmy telewizor energooszczędny, który pobiera ok. 40W energii na godzinę, czyli trochę ponad 2 grosze. W zależności od ilości spędzanych przed nim godzin łatwo wyliczyć jaki jest dzienny koszt za korzystanie z tego sprzętu.

Ostatnim sprzętem jaki omówimy jest lodówka, która jak wiadomo wymaga ciągłego podłączenia do gniazdka z prądem. Nie jest to sprzęt który wymieniamy na bieżąco, dlatego za przykład weźmiemy średniej klasy sprzęt, który pobiera 120W na godzinę. Godzina pracy takiego urządzenia to aż 6,6 groszy, co za tym idzie doba kosztuje nas prawie 1,6zł. Może i nie brzmi to tak źle, ale w skali miesiąca za prąd zużywany przez lodówkę płacimy prawie 50zł.

W jaki sposób możemy oszczędzić pieniądze na prądzie?

Pierwszym i chyba dającym najlepsze efekty w oszczędnościach na prądzie będzie wymiana urządzeń na bardziej energooszczędne. Wiadomo, że na początku trzeba wydać, bo każdy taki sprzęt słono kosztuje, ale na przestrzeni lat zauważymy znaczne różnice w rachunkach za prąd.

Drugim rozwiązaniem, które nie wymaga już wkładu gotówki a zaledwie trochę wysiłku jest odłączanie nieużywanych sprzętów z kontaktu. Ładowarki do telefonów, czajnik elektryczny czy konsola z której korzystamy od czasu do czasu – każde z tych urządzeń, pomimo tego, iż nie są używane na co dzień pobierają energię elektryczną tylko dlatego, że są w trybie ”czuwania”.

Światło – szczególnie w czasie jesienno-zimowym jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania, ciężko więc byłoby z niego zrezygnować na rzecz oszczędności prądu. Jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu niewielkim kosztem można obniżyć opłaty za prąd i jednocześnie cieszyć się światłem bez ograniczeń. Są to żarówki energooszczędne. Ich cena ciągle maleje, dzięki czemu są łatwiej dostępne, a my możemy zaoszczędzić miesięcznie nawet kilkanaście złoty na rachunkach.

Czajnik elektryczny potrafi być pożeraczem prądu, przez co należy z niego korzystać z rozwagą. Przede wszystkim nie bądźmy zapominalscy i nie gotujmy w nim wody 3 razy, ani też nie napełniajmy po brzegi chcąc zrobić tylko jedną herbatę. Jest też alternatywa. Zawsze można zdecydować się na zakup czajnika podgrzewanego na gaz – na pewno wyjdzie taniej.

Ile razy wychodząc z domu zdarzyło się, że zostawiamy włączony telewizor bądź niegaszone światło? Na pewno niejednokrotnie. Chcąc oszczędzić na prądzie warto przed opuszczeniem z domu rozejrzeć się i upewnić, czy rzeczywiście wszystkie urządzenia są wyłączone. Portfel nam za to podziękuje.

Ten podpunkt skierowany jest głównie do osób, które spędzają wiele czasu w kuchni. Często przyrządzając obiad bądź piekąc ciasto zaglądamy do piekarnika w celu sprawdzenia, czy nasza potrawa jest już gotowa. Niestety wypuszczamy wtedy temperaturę, przez co piekarnik pobiera więcej prądu, aby ponownie nagrzać się do odpowiedniej liczby stopni. Może warto więc być bardziej cierpliwym, lub skorzystać z zegara który posiada większość piekarników i mieć pewność że potrawa jest gotowa, bez zbędnego zaglądania.

 

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *