Czego i jak uczyć dzieci o pieniądzach?

Jeśli nie nauczysz dzieci jak zarządzać pieniędzmi, ktoś inny zrobi to za Ciebie. Nie jest to przyjemna sytuacja, a wręcz ryzykowna. Trzeba dobrze zastanowić się, jak zapewnić dzieciom dobry start i przygotować je do zarządzania z pieniędzmi w każdym wieku.

Rozmowy o pieniądzach z przedszkolakami

Dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać i pisać ciężko jest nauczyć czegokolwiek na temat pieniędzy. Jest to jednak niepowtarzany czas, kiedy może dawać im przykłady. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest pokazanie dzieciom, jak mogą oszczędzać pieniądze. Kupo przeźroczysty słoiki lub skarbonkę i pozwól pociechom go zapełniać. Tłumacz i pokazuj, jak z dnia na dzień rośnie zawartość słoika.

Nigdy nie kłóć się z kimkolwiek o pieniądze przy dzieciach. One od najmłodszych lat kształtują w sobie różne cechy i nawyki, również te złe. Pokazując mi, że Twoimi emocjami rządzą pieniądze dajesz im bardzo zły przykład, który będzie miał negatywny wpływ na ich przyszłość. Warto również pokazywać dzieciom, że nie wszystko da się kupić. Jeśli odpowiednio wcześnie nauczysz je, że istnieją rzeczy, których nie da się zdobyć za żadne pieniądze, to prawdopodobnie będą lepiej potrafiły odnaleźć się w późniejszym życiu.

Jak uczyć starsze dzieci o pieniądzach?

Kluczową zasadą nauczania o pieniądzach w wieku szkolnym jest danie do zrozumienia dziecko, że pieniędzy nie dostaje się za darmo, tylko za wykonaną pracę. Oczywiście nie możesz i nie powinien wysyłać swoich dzieci do pracy, żeby doświadczyły na własnej skórze, jak ciężko jest zarobić pieniądze. Możesz jednak wynagradzać je drobnym kieszonkowym za prace i obowiązki domowe. Sprzątanie pokoju, wynoszenie śmieci, czy koszenie trawy to zajęcia, z którymi dzieci są w stanie sobie poradzić.

Unikaj zakupów pod wpływem impulsu. Ta grupa wiekowa naprawdę wie, jak wykorzystać sytuację i skłonić dorosłych do nieplanowanych zakupów. Dbaj o dzieci i zapewniaj im wszystko, czego potrzebują, aby prawidłowo się rozwijać, jednak nie rozpieszczaj drogimi i częstymi prezentami. Pokaż, że pieniądze mogą być wydawane nie tylko na super gadżety i zabawki, ale także na doświadczenia, które pozostaną w pamięci na długie lata.

Jak uczyć nastolatków o pieniądzach?

Bycie nastolatkiem nie jest proste. Wiedzą o tym nie tylko oni sami, ale także ich rodzice. Jest to wiek, w którym nasze dzieci zaczynają się interesować wieloma aspektami dorosłego życia. Stają się coraz bardziej samodzielni, odpowiedzialni, ale i wymagający. Spory wpływ na ich zachowanie mają wówczas rówieśnicy, którzy robią wszystko, by być najlepszymi. Drogie, firmowe ciuchy, zagraniczne wakacje, imprezy, to marzenia wszystkich młodych ludzi. Niestety wszystkie koszty z nimi związane ponoszą zazwyczaj rodzice. Warto wówczas uświadamiać swoje dzieci, że pieniądze nie lecą z nieba, ani nie rosną na drzewach. Pomóż im dowiedzieć się, jak ciężko trzeba pracować, by zarabiać pieniądze i korzystać z życiowych przyjemności.

Nastolatki mają mnóstwo wolnego czasu na odpoczynek w czasie wakacji, czy ferii zimowych. Jest to dobra okazja, by zaangażować dzieci do prac domowych, za które zostaną odpowiednio wynagrodzone, a zarobione pieniądze będą mogły przeznaczyć na dowolny cel. Zadbaj również o ich przyszłość. Pomóż zrozumieć, że ich edukacja i utrzymanie jest dla Ciebie bardzo kosztowna i wymaga wielu poświęceń. Im szybciej Twoje dziecko zrozumie, że wkładasz ogrom wysiłku by zapewnić mu komfortowe życie, tym szybciej zacznie zarabiać własne pieniądze i stawać się bardziej samodzielne.

Nauczanie dzieci o pieniądzach na każdym etapie ich życia będzie wymagało sporo czasu i opanowania z Twojej strony. Nie zawsze będzie to łatwe, ale na pewno bardzo przydatne. Im wcześniej nauczysz je szanować Twoją ciężką pracę i trud wkładany w ich wychowanie, tym szybciej zauważysz, że pieniądze nie będą miały dla nich aż tak dużego znaczenia. Warto edukować młodych ludzi na temat finansów, co pozwoli im pewniej wkroczyć w dorosłe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *