Czyszczenie BIK. Jak to działa? Jak można usunąć złą historię kredytową.

Jeżeli kiedykolwiek starałeś się o pożyczkę, spotkałeś się z pojęciem historii kredytowej lub historii BIK. Wiesz już zatem, że od niej zależy, czy będziesz mógł zaciągnąć kolejne zobowiązania, lub kupić na raty jakikolwiek sprzęt. Ważność historii kredytowej nie ulega wątpliwości, jednak warto dowiedzieć się, jakie informacje się na nią składają i jak przekładają się one na twoją finansową przyszłość.

Czym jest historia kredytowa i jak ją kontrolować?

Historia kredytowa zaczyna powstawać w chwili, kiedy po raz pierwszy zaciągasz pożyczkę lub dokonujesz zakupów na raty. Składa się ona z informacji na temat twoich zobowiązań finansowych, zgromadzonych w BIK. Historia kredytowa BIK obejmuje dane o pożyczkach, które spłacasz obecnie, lub tych, które zdążyłeś spłacić w przeszłości. Analiza BIK skupia się również na tym, czy swoje zobowiązania spłacałeś regularnie. Swoją wiarygodność kredytową zbudujesz, dbając o systematyczne spłacanie rat, rachunków itp. Aby mieć pewność, że twoja historia BIK zadziała na twoją korzyść, kiedy zapragniesz wystąpić o następną pożyczkę, staraj się ją kontrolować. Możesz to zrobić, pobierając opracowanie danych z BIK.

Twój raport BIK – dlaczego warto go poznać?

Dzięki analizie twojej historii płatniczej dowiesz się, czy i jakie masz szanse na zaciągnięcie kredytu. Poznasz także przyczyny niepowodzenia, jeśli bank właśnie odmówił ci przyznania pożyczki. Co więcej, zweryfikujesz swoje bezpieczeństwo finansowe, sprawdzając, czy ktoś nie zaciągnął pożyczki, posługując się twoim nazwiskiem. Główną zaletą raportu jest więc twój spokój. Zapamiętaj: co pół roku możesz wystąpić o raport BIK za darmo i bez wychodzenia z domu, wystarczy tylko, że zalogujesz się do portalu BIK i potwierdzisz swoją tożsamość.

Jak czytać raport BIK?

Raport BIK składa się z informacji przedstawionych w czytelnej i łatwej do zrozumienia formie. Są to min. :

• Wskaźnik BIK – za pomocą kolorów wskaże ci, czy regularnie spłacasz zobowiązania (zielony), czy istnieją małe opóźnienia w płatnościach (pomarańczowy), czy też są one dłuższe niż 30 dni (czerwony).

• Ocena punktowa – tzw. scoring, powstaje na bazie informacji o twojej historii kredytowej i prognozuje, jak rzetelnie spłacisz przyszłe zobowiązania.

• Podsumowanie – ukazuje ilość twoich zobowiązań i postępy w ich spłacaniu.

• Informacje szczegółowe – tu przyjrzysz się swoim zobowiązaniom i postępom w ich regulowaniu.

• Informacje finansowe z BIG InfoMonitora – uskazują należności wobec różnych firm, np. umowy z firmami telekomunikacyjnymi.

Jak można usunąć złą historię kredytową?

Zgodnie z obowiązującym prawem bankowym, możesz wystąpić o korektę informacji w BIK jedynie kiedy:

• Pragniesz cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o już spłaconym kredycie.

• Upłynęło 5 lat od momentu uregulowania problematycznej należności.

• Zawarta w danych BIK historia kredytowa zawiera informacje niezgodne z prawdą, które chcesz skorygować.

Pomijając powyższe sytuacje, możesz poprawić swoją zdolność kredytową, za pomocą usługi NAPRAWA HISTORII KREDYTOWEJ. Usługa ta w czterech krokach pomoże Ci ulepszyć historię BIK, poprzez udostępnienie ci mniejszych pożyczek. Spłacając je regularnie, sprawisz, że do BIK dotrą informacje o twojej rzetelności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Dzięki temu banki przychylniej odniosą się w przyszłości do twojego wniosku kredytowego. Każdorazowe skorzystanie z serwisu to jedna pozytywna informacja o poprawie twojej sytuacji dla największych biur informacji kredytowej.

Warto zapamiętać: sprawdzaj regularnie swoją zdolność kredytową. Dzięki temu unikniesz rozczarowań, kiedy będziesz potrzebował wsparcia finansowego ze strony banku.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *