Dni wolne od pracy 2021. Sprawdź, kiedy odpoczniesz!

Posted by

Dni wolne od pracy przysługują nie tylko ze względu na urlop wypoczynkowy, ale także za sprawą świąt kościelnych oraz państwowych. Sprawdź dni wolne od pracy 2021 i zaplanuj już dziś odpoczynek.

Z raportu OECD wynika, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Średnio pracujemy w roku 1895 godzin. To o 400 godzin więcej niż Niemcy i o 300 godzin więcej niż Brytyjczycy. Dni ustawowo wolne od pracy to okazja, żeby w końcu odpocząć i „podładować akumulatory”. Wiadomo przecież, że zmęczony pracownik to pracownik nieefektywny. Wolne dni od pracy 2021 prezentują się w następujący sposób (przy okazji przybliżamy kalendarz niemiecki 2021 dni wolnych od pracy).

Dni ustawowo wolne od pracy 2021

Zanim sprawdzimy dni wolne od pracy 2021, warto wyjaśnić, że mowa tu o dniach ustawowo wolnych. Co to właściwie znaczy i skąd ta nazwa? Wynika to z faktu, że takie święta reguluje właśnie Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy z późniejszymi zmianami. W tej chwili mamy 13 państwowych świąt, które zostały wymienione w tej ustawie. Po ich uwzględnieniu każdy pracownik powinien przepracować w 2021 roku 2016 godzin. To i tak mniej o 8 godzin niż było to w 2020 roku.

Dni wolne w 2021 roku według wspomnianej wcześniej ustawy to:

·       1 stycznia (piątek) – Nowy Rok i Świętej Bożej Rodzicielki;

·       6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie;

·       4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc;

·       5 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny;

·       1 maja (sobota) – Święto Pracy;

·       3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja;

·       23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki);

·       3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało;

·       15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego;

·       1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych;

·       11 listopada (czwartek) – Święto Niepodległości;

·       25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień świąt).

Dni wolne od pracy kwiecień 2021

Na kwiecień 2021 roku przypadają święta. Wielkanoc w 2021 roku będzie dość wcześnie. Dni wolne od pracy w kwietniu 2021 roku rozpoczną się niemal na samym początku miesiąca, bo 4 kwietnia. Do pracy więc Polacy wrócą dopiero 6 kwietnia. Oczywiście Wielkanoc zacznie się jak zwykle w niedzielę, a poniedziałek będzie drugim dniem świąt.

Maj 2021 dni wolne

Maj kojarzy się najczęściej Polakom z długim weekendem. Tradycyjna majówka w naszym kraju to już początek sezonu grillowego. Często pogoda pozwala już na długie i wspólne spędzanie dni na świeżym powietrzu. Jakie przyniesie nam dni wolne maj 2021 roku? To oczywiście 1 maja i 3 maja. Początek długiego weekendu zaczyna się więc w sobotę i może skończyć się dopiero w poniedziałek, jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu w przypadku pracującej soboty.

Dni wolne od pracy czerwiec 2021

Czerwiec to tradycyjnie Boże Ciało 2021 roku. Święto oczywiście przypada w czwartek. Tym razem jednak Boże Ciało przypada na 3 czerwca. To kolejny tradycyjny długi weekend w polskim kalendarzu. Wiele osób zadba o to, żeby wziąć wolny dzień w piątek 4 czerwca. Tym sposobem będzie można mieć wolne od 3 aż do 6 czerwca, czyli przez 4 dni.

Grudzień 2021 – dni wolne od pracy

Koniec roku to oczywiście najbardziej lubiane przez Polaków święta. Obchodzi je większość naszych rodaków bez względu na stosunek do kwestii religijnych. Według CBOS Polacy postrzegają Boże Narodzenie przede wszystkim jako święto rodzinne i spędzają je właśnie w gronie najbliższych osób. Wigilia to oczywiście 24 grudnia i w 2021 roku przypada na piątek. Natomiast pierwszy i drugi dzień świąt przypada na weekend.

Święta wypadające w soboty i niedziele

Napisaliśmy wyżej, że Święta Bożego Narodzenia przypadają w sobotę i niedzielę. To jednak niejedyne ustawowe dni wolne od pracy, które będziemy celebrowali w weekendy. Na sobotę przypada na przykład 1 maja 2021 roku. Zielone Świątki to niedziela 23 maja 2021 roku, a Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego przypada na niedzielę 15 sierpnia. Natomiast Boże Narodzenie w 2021 roku to sobota i niedziela. Co w takiej sytuacji? Gdy święto przypada na sobotę lub niedzielę, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny do odebrania za to święto. Tak wynika z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, który dodatkowo został potwierdzony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku (sygn. akt K 27/11).

2021 dni wolne od pracy a konieczność pracy

Niekiedy może się zdarzyć, że pracodawca wymaga przyjścia do pracy w ustawowe święto lub w niedzielę. Czy ma do tego prawo? Tak, ale w wyjątkowych przypadkach. Reguluje to Kodeks pracy. Taka praca jest możliwa, gdy wykonuje się obowiązki w służbach ratownictwa, gdy wymaga tego ciągłość produkcji lub pracownik jest zatrudniony w systemie pracy obejmującym tylko piątki, święta i weekendy. Takiemu pracownikowi przysługuje jednak dzień wolny za przepracowane święto w ciągu 6 dni.

Dni wolne od pracy 2021 Niemcy

Wielu Polaków pracuje u naszych zachodnich sąsiadów. Przedstawiamy zatem dni wolne od pracy Niemcy 2021 roku. Od razu jednak podkreślimy, że w Niemczech święta i dni wolne od pracy mogą zależeć również od określonego landu. Wygląda to w następujący sposób:

·       1 stycznia (piątek) – Nowy Rok (Niemcy);

·       6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Saksonia-Anhalt);

·       3 marca (środa) – Dzień Kobiet (Berlin);

·       2 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek (Niemcy);

·       4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc (Brandenburgia);

·       5 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny (Niemcy);

·       1 maja (sobota) – Święto Pracy (Niemcy);

·       13 maja (czwartek) – Wniebowstąpienie Pańskie (Niemcy);

·       23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki (Brandenburgia);

·       24 maja (poniedziałek) – Poniedziałek Zielonoświątkowy (Niemcy);

·       3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Turyngia);

·       15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Saara, Bawaria);

·       20 września (poniedziałek) – Dzień Dziecka (Turyngia);

·       3 października (niedziela) – Zjednoczenie Niemiec (Niemcy);

·       31 października (niedziela) – Dzień Reformacji (Brandenburgia, Brema, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia);

·        1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara);

·       17 listopada (środa) – Dzień Pokuty i Modlitwy (Saksonia);

·       25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie – pierwszy dzień świąt (Niemcy);

·       26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie – drugi dzień świąt (Niemcy).

Dni wolne od pracy to doskonała okazja, żeby odpocząć i wyjechać. Boisz się jednak kosztów? Taki odpoczynek możesz łatwo sfinansować szybką pożyczką od Ekassa. Pieniądze dostaniesz nawet w 15 minut. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *