Gdzie spędzić weekend majowy w Polsce?

Polska to piękny kraj zarówno pod względem kulturowym, jak i krajobrazowym. Nic więc dziwnego, że Polacy uroczyście celebrują święta i z niesamowitą dbałością pielęgnują stare tradycje, które przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Poza tym, na szczególną uwagę zasługują także znane i chętnie odwiedzane przez Polaków różne zakątki kraju. Jedną z najlepszych okazji na wypoczynek jest weekend majowy.

Gdzie warto wybrać się na majówkę?

Jak kraj długi i szeroki, można by bez końca wymieniać miejsca, które zachwycą pięknem krajobrazów, zabytków, zwyczajów oraz pozwolą odpocząć. Bez względu na to, czy potrzebujemy spokoju i wyciszenia, czy intensywnych wrażeń, każdy znajdzie tu odpowiednie miejsce na urlop.

• Tatry, Zakopane i ścieżka w koronach drzew

Południe kraju to przede wszystkim malownicze góry, w szczególności Tatry. Pasmo górskie wznosi się na granicy Polski i Słowacji. Są to góry reprezentujące krajobraz wysokogórski typu alpejskiego. Najbardziej znanym górskim miastem w Polsce jest oczywiście Zakopane. Niepowtarzalny klimat tego miejsca sprawia, że rocznie odwiedzają go miliony turystów nie tylko z Polski, ale z całego świata. Miasto tętni życiem prze cały rok, bez względu na pogodę.

Od niedawna miłośnicy gór mogą liczyć na nową trakcję w pobliżu tego miejsca. Zaledwie 10km od polskiej granicy, w miejscowości Zdziar powstała trasa widokowa w koronach drzew. Monumentalna konstrukcja liczy ponad 600 metrów długości i wznosi się 24 metry nad ziemią. Chodnik w koronach drzew – bo tak jest nazywana, to zapierające dech w piersiach widoki i możliwość obcowania z otaczającą człowieka naturą. Nic dziwnego, że atrakcja turystyczna stała się szybko popularna wśród polskich turystów.

• Kraków, Oświęcim, Wieliczka

Kolejnym często obieranym kierunkiem w czasie wolnego czasu jest Małopolska, a dokładnie Kraków. Majówkowy spacer po Starym Mieście może być doskonałą okazją do zapoznania się z historią miasta, które oferuje szeroki wachlarz atrakcji. Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Kościół Mariacki, czy Smocza Jama to tylko niektóre z miejsc, które warto a nawet trzeba odwiedzić będąc w Krakowie. Poza tym, ogromną popularnością cieszą się także atrakcje położone w pobliżu miasta. Mowa tu oczywiście o Kopalni Soli w Wieliczce oraz Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu. Jest to miejsce niezwykle ważne i mocno związane z historią narodu polskiego. Chwytające za serce i skłaniające do głębokich refleksji, jest zarazem powodem wielkiego żalu oraz dumy Polaków.

• Zamek w Mosznej

Udając się w południowo zachodnią część kraju, nie sposób pominąć Zamku w Mosznej. Mimo, iż nie posiada on tak ciekawej i bogatej historii, jak Zamek na Wawelu, to i tak cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Cały zespół pałacowo – parkowy był niegdyś rezydencją niemieckiego rodu Tiele – Wincklerów. Obecnie owa atrakcja turystyczna sprawia, że znajdując się tam mamy wrażenie, jakbyśmy wkraczali w świat bajek, baśni i cofali się w czasie. Poza tym, maj to najlepszy czas na odwiedzenie tego miejsca. Co roku o tej porze odbywają się tam wspaniałe koncerty muzyki klasycznej, zwane Festiwalem Kwitnącej Azali. Nazwa pochodzi od kwitnących kwiatów, które otaczają całą posiadłość.

• Mazury i morze

Miłośnicy spływów kajakowych, jezior i wodnych atrakcji często wyruszają na weekend majowy w północne strony Polski, czy na Mazury lub nad morze. W obu przypadkach nie można narzekać na nudę, ponieważ zarówno rozległe jeziora, jak i piaszczyste plaże dostarczają wielu zapominanych wrażeń. Mimo, iż maj to dość wczesna pora i pogoda zazwyczaj nie pozwala jeszcze na kąpiele to rejsy statkiem, wycieczki rowerowe i spacery w tych rejonach cieszą się ogromną popularnością.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj wypoczynku preferujemy, w Polsce istnieje wiele miejsc, które w pełni umożliwią nam przyjemnie wykorzystać wolny czas. Oprócz najbardziej znanych atrakcji warto również wciąć pod uwagę te mniejsze, które są równie piękne i intersujące a ich zaletą jest mniejszy ruch turystyczny i przystępniejsze ceny.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *