Dzień Wszystkich Świętych lub jak świętować Halloween w Polsce.

Końcówka października tradycyjnie jest jednym z okresów, w których nasze społeczeństwo jest najbardziej zabiegane. Przygotowania do Święta Wszystkich Świętych, które odbywa się pierwszego listopada można porównać chyba tylko z zamieszaniem związanym ze świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Święto to jest od dawna i już chyba na stałe wryte w Polską tradycję i kulturę.

Od jakiegoś czasu obserwuje się jednak rosnącą popularność innego święta związanego z oddawaniem czci tym, których nie ma już wśród nas, a mianowicie Halloween. W dzień 31 października, w poszukiwaniu słodkości na ulice całej Polski wyjdą dzieciaki przebrane za najróżniejsze potwory i zjawy, a w wielu oknach i sklepowych witrynach pojawią się dekoracyjne dynie, zapraszające je po odbiór łakoci.

Halloween to święto, które w naszym kraju, szczególnie wśród środowisk katolickich wzbudza niemałe kontrowersje. Jego propagatorom zarzuca się, że próbują oni na siłę zastąpić tradycyjne, katolickie święto importowaną modą z zachodu, a niektóre środowiska twierdzą nawet, że Halloween ma charakter okultystyczny i służy nawiązaniu kontaktów z ciemnymi mocami. Sam fakt, celebracji Halloween zaledwie dzień przed świętem Wszystkich Świętych wzbudza spore kontrowersje.

Prawda jest jednak taka, że Halloween to po prostu świetna zabawa, w którą coraz częściej angażują się także osoby dorosłe, a część najpopularniejszych „faktów” dotyczących 31 października jest absolutnie nieprawdziwa.

Halloween, wbrew jednej z najpopularniejszych obiegowych opinii, nie jest wymysłem XX-wiecznej popkultury amerykańskiej- choć u nas pojawiło się kilkadziesiąt lat temu m.in pod wpływem Hollywoodzkich filmów, wywodzi się z Irlandii. Jest to również święto, które jest znacznie starsze niż się powszechnie wydaje – wywodzi się ono bowiem od Celtyckiego święta Samhain, będącego jednocześnie celebracją zmarłych i przywitaniem jesieni. Choć od tego czasu formuła święta (a i sama nazwa) drastycznie się zmieniła, data pozostaje niezmienna – podobnie, jak kilkaset lat temu, tak i dziś święto to obchodzi się ostatniego dnia października – nie ma to więc nic wspólnego z żadną próbą wyparcia dnia Wszystkich Świętych, a jest po prostu historyczną tradycją.

 Istnieje wiele sposobów, w które można spędzić Halloween. Podczas, gdy dzieci będą najprawdopodobniej odwiedzać domy ze słynnym już hasłem „cukierek albo psikus” na ustach, dorośli mają również masę możliwości, w jakie mogą spędzić ten dzień. Wbrew pozorom, święto to nie jest lubiane tylko przez najmłodszych, a i dorośli mogą w świetny sposób wykorzystać ten czas.

Można, na przykład, udać się na bal przebierańców dla dorosłych, albo – jeszcze lepiej – samemu go zorganizować! Nie dostaniemy co prawda od nikogo cukierków, ale będzie to wspaniała okazja, by poznać nowych ludzi, zrelaksować się przed dużo poważniejszym przecież dniem Wszystkich Świętych. Swoje imprezy z okazji tego święta z roku na rok urządza także coraz więcej miejsc publicznych, takich jak kluby czy restauracje, ale nie tylko. W świętowanie Halloween włączają się w tym roku także, wydawałoby się, poważniejsze instytucje, a nawet muzea (np. Zamek Książ). Jest to więc świetna okazja dla osób, które chcą spędzić ten wieczór z dreszczykiem emocji, ale jednak w nieco poważniejszym klimacie.

Święto Halloween zatacza więc coraz szersze kręgi, czemu trudno się dziwić. Stanowi ono bowiem doskonałą okazję do świetnej zabawy z dreszczykiem grozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *