Dzień Wszystkich Świętych lub jak świętować Halloween w Polsce.

Końcówka października tradycyjnie jest jednym z okresów, w których nasze społeczeństwo jest najbardziej zabiegane. Przygotowania do Święta Wszystkich Świętych, które odbywa się pierwszego listopada można porównać chyba tylko z zamieszaniem związanym ze świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Święto to jest od dawna i już chyba na stałe wryte w Polską tradycję i kulturę.

Od jakiegoś czasu obserwuje się jednak rosnącą popularność innego święta związanego z oddawaniem czci tym, których nie ma już wśród nas, a mianowicie Halloween. W dzień 31 października, w poszukiwaniu słodkości na ulice całej Polski wyjdą dzieciaki przebrane za najróżniejsze potwory i zjawy, a w wielu oknach i sklepowych witrynach pojawią się dekoracyjne dynie, zapraszające je po odbiór łakoci.

Halloween to święto, które w naszym kraju, szczególnie wśród środowisk katolickich wzbudza niemałe kontrowersje. Jego propagatorom zarzuca się, że próbują oni na siłę zastąpić tradycyjne, katolickie święto importowaną modą z zachodu, a niektóre środowiska twierdzą nawet, że Halloween ma charakter okultystyczny i służy nawiązaniu kontaktów z ciemnymi mocami. Sam fakt, celebracji Halloween zaledwie dzień przed świętem Wszystkich Świętych wzbudza spore kontrowersje.

Prawda jest jednak taka, że Halloween to po prostu świetna zabawa, w którą coraz częściej angażują się także osoby dorosłe, a część najpopularniejszych „faktów” dotyczących 31 października jest absolutnie nieprawdziwa.

Halloween, wbrew jednej z najpopularniejszych obiegowych opinii, nie jest wymysłem XX-wiecznej popkultury amerykańskiej- choć u nas pojawiło się kilkadziesiąt lat temu m.in pod wpływem Hollywoodzkich filmów, wywodzi się z Irlandii. Jest to również święto, które jest znacznie starsze niż się powszechnie wydaje – wywodzi się ono bowiem od Celtyckiego święta Samhain, będącego jednocześnie celebracją zmarłych i przywitaniem jesieni. Choć od tego czasu formuła święta (a i sama nazwa) drastycznie się zmieniła, data pozostaje niezmienna – podobnie, jak kilkaset lat temu, tak i dziś święto to obchodzi się ostatniego dnia października – nie ma to więc nic wspólnego z żadną próbą wyparcia dnia Wszystkich Świętych, a jest po prostu historyczną tradycją.

 Istnieje wiele sposobów, w które można spędzić Halloween. Podczas, gdy dzieci będą najprawdopodobniej odwiedzać domy ze słynnym już hasłem „cukierek albo psikus” na ustach, dorośli mają również masę możliwości, w jakie mogą spędzić ten dzień. Wbrew pozorom, święto to nie jest lubiane tylko przez najmłodszych, a i dorośli mogą w świetny sposób wykorzystać ten czas.

Można, na przykład, udać się na bal przebierańców dla dorosłych, albo – jeszcze lepiej – samemu go zorganizować! Nie dostaniemy co prawda od nikogo cukierków, ale będzie to wspaniała okazja, by poznać nowych ludzi, zrelaksować się przed dużo poważniejszym przecież dniem Wszystkich Świętych. Swoje imprezy z okazji tego święta z roku na rok urządza także coraz więcej miejsc publicznych, takich jak kluby czy restauracje, ale nie tylko. W świętowanie Halloween włączają się w tym roku także, wydawałoby się, poważniejsze instytucje, a nawet muzea (np. Zamek Książ). Jest to więc świetna okazja dla osób, które chcą spędzić ten wieczór z dreszczykiem emocji, ale jednak w nieco poważniejszym klimacie.

Święto Halloween zatacza więc coraz szersze kręgi, czemu trudno się dziwić. Stanowi ono bowiem doskonałą okazję do świetnej zabawy z dreszczykiem grozy.

kredyt konsolidacyjny kredyt gotówkowy pożyczki przez internet pożyczki dla zadłużonych pożyczki pozabankowe pozyczki na raty szybkie pożyczki pozyczki bez zdolnosci kredytowej

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *