Ile kosztuje ogrzewanie? Czym najtaniej ogrzać dom? Gaz, prąd, pellet, węgiel, drewno, a może pompa ciepła?

Koszt ogrzewania domu to bardzo często jeden z największych wydatków w skali roku. Z tego względu, wybór odpowiedniego systemu grzewczego powinien być dokładnie przemyślaną decyzją, uwzględniającą indywidualne potrzeby danego budynku. Odpowiednio dobrana strategia grzewcza, pozwoli za zwiększenie efektywności oraz obniżenie rocznych kosztów ogrzewania. Obecny rynek dysponuje wieloma systemami i surowcami grzewczymi, a do najpopularniejszych z nich należą:

Ogrzewanie węglowe: jeden z najpopularniejszych i wciąż stosowany w wielu domostwach system grzewczy. Węgiel jest surowcem niezwykle energetycznym, dającym dużą siłę cieplarnianą. Niestety to rozwiązanie ma wiele wad. Pierwszą z nich są przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza powstająca na skutek spalania węgla. Inną kwestią jest fakt, że musimy posiadać odpowiednią ilość miejsca w kotłowni na przechowywanie tego typu opału, a co za tym idzie, musimy liczyć się także z tym, że ciężko będzie utrzymać tam czystość. Kolejnym problemem może okazać się nadmiar popiołu, który trzeba usuwać oraz częste dokładanie węgla, aby przez cały czas utrzymywać stałą temperaturę. Pomimo to, koszt ogrzewania węglowego jest sporo niższy od pozostałych form grzewczych. Dodatkowo, surowiec ten jest bardzo dobrze dostępny w niemalże każdym rejonie kraju.

Ogrzewanie gazowe: coraz bardziej popularna forma grzewcza, jednak wciąż bardzo droga. Grzanie gazem charakteryzuje się niską emisją szkodliwych substancji oraz stanowi bardzo dużą wygodę. Dzięki specjalnym piecom, wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie, nie ma konieczności ciągłej obsługi tego systemu grzewczego. Ponadto, instalacja gazowa pozwala zachować czystość w kotłowni, a sam piec nie wymaga zbyt dużo miejsca. Decydując się jednak na taki system grzewczy, należy również pamiętać o dokładnych i sprawnych czujnikach alarmujących o śmiertelnie niebezpiecznych wyciekach gazu.

Ogrzewanie pelletem: sprasowane drewniane trociny również są wykorzystywane na szeroką skalę w systemach grzewczych. Niestety ten rodzaj surowca jest bardzo wymagający, przez co koszty ogrzewania również wyższe. Kotły, czy piece przystosowane do palenia pelletem nie należą do najtańszych. Wykorzystują one specjalny system obiegu powietrza, zapewniający optymalne i bezpieczne spalanie. Dodatkowo, należy zadbać o poprawne przechowywanie tego surowca. Pellet wymaga przechowywania w suchych miejscach, tak aby do worków nie dostawała się wilgoć.

Ogrzewanie prądem: ogrzewanie elektryczne jest wygodnym, jednak niezbyt tanim rozwiązaniem. Mimo, iż ten system grzewczy jest bardzo prosty do zainstalowania I późniejszego użytkowania, to jego efektywność wciąż pozostaje kontrowersyjną sprawą. Szacuje się, że wydajność elektrycznego systemu ogrzewania jest nawet do trzech razy mniejsza, niż w przypadku ogrzewania domu węglem. Ogrzewanie domostwa prądem sprawdza się zazwyczaj tylko w przypadku energooszczędnych domów, wykonanych z odpowiednich materiałów, które będą w stanie zatrzymać jak najwięcej ciepła.

Ogrzewanie drewnem: drewno to kolejny, popularny surowiec grzewczy, jednak najczęściej wykorzystywany jako dodatkowe źródło ciepła w kominkach. Jednak, gdy już zdecydujemy się na ten rodzaj ogrzewania, warto pamiętać, aby wybierać drzewa, które cechują się dobrą wartością opałową. Należą do nich przede wszystkim graby, dęby, buki, jesiony I brzozy. Paląc drewnem dbamy również o środowisko, ponieważ emisja szkodliwych substancji jest w tym przypadku najmniejsza. Problemem jednak może okazać się brak miejsca do składowania i suszenia drewna a także częsta obsługa pieca, gdyż drewno bardzo szybko się spala i pozostawia duże ilości popiołu.

Pompa ciepła: pompy ciepła stanowią najbardziej efektywną alternatywę dla systemów paliwowych, olejowych i elektrycznych w zakresie ogrzewania. Odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane pompy ciepła są nawet do trzech razy wydajniejsze i skuteczniejsze niż inne rodzaje ogrzewania. Niestety jest to również najdroższy z możliwych systemów grzewczych. Koszty instalacji pomp ciepła zależą od gospodarstwa domowego, jego właściwości izolacyjnych i wielkości, jednak są to zazwyczaj ceny rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Decydując się na wybór konkretnego systemu grzewczego, warto dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj ogrzewania jest najlepszy I możliwy do uruchomienia w naszym domu. Poda uwagę należy wziąć nie tylko jednorazowe koszty instalacji całego systemu, ale także jego późniejsze utrzymanie.

5 komentarzy

  1. Najlepszym rozwiązaniem jest pompa cieplna, ale by dom był efektywny energetycznie potrzebne są jeszcze szczelne okna oraz dobrze wykonana termoizolacja z użyciem materiałów wysokiej jakości

  2. Najlepsza jest pompa cieplna, ale żeby dom był efektywny energetycznie potrzebny są szczelne okna i dobrze wykonana termoizolacja z użyciem styropianu wysokiej

  3. Interesuje mnie ekologiczny system grzewczy do mojego nowego domu. Myślałem o tym, by zamontować piec na pellet i drewno. Czy ktoś z Was ma jakiekolwiek doświadczenia z tego typu urządzeniem i może mi doradzić, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *