Ile kosztuje szczęście?

Czy można kupić szczęście? To pytanie zadawane jest od tysięcy lat. Podczas gdy w ekonomii i psychologii wciąż toczy się wiele dyskusji na ten temat, zazwyczaj ludzie zgadzają się z faktem, że pieniądze mogą wiele zdziałać. W końcu, teoretycznie każdy byłby bardzo szczęśliwy, mieszkając w dużym domu z basenem i mnóstwem pieniędzy. Każdego dnia coraz więcej ludzi próbuje zrozumieć związek między pieniędzmi a szczęściem. Ponadto, patrząc z perspektywy czasu, wielu z nas dochodzi do wniosku, że nie tylko zakup materialnych przedmiotów potrafi nas uszczęśliwić. Okazuje się, że inwestycja we własne umiejętności, zdrowie, bądź różnego rodzaju doświadczenia, równie skutecznie może podnieść poziom satysfakcji.

Niematerialne szczęście

Ludzie, którzy dokonują niematerialnych zakupów zyskują coś więcej niż tylko chwilowe szczęście. Przeznaczanie pieniędzy na kursy, czy szkolenia podnoszące dane umiejętności i kwalifikacje sprawia, że zyskujemy dodatkową wiedzę i doświadczenie, których nikt nie jest w stanie nam odebrać. Dla wielu z nas jest to ogromna satysfakcja na całe życie. Takie postępowanie ma sens tylko wtedy, gdy potrafimy dobrze określić swoje wymagania i potrzeby dotyczące szczęścia. Doświadczenia życiowe są z natury bardziej społeczne niż materialne i zawierają również element ryzyka. Jeśli spróbujemy doświadczyć czegoś, co ostatecznie się nam nie spodoba, nie możemy żądać zwrotu pieniędzy. Niemniej jednak, doświadczenia życiowe stają się częścią tego, kim jesteśmy. Są one wplecione w nasze wspomnienia, kształtują naszą tożsamość i generalnie nie można ich zastąpić, wymazać lub uaktualnić.

Zdrowe inwestycje

Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów dobrego samopoczucia każdego człowieka. W rezultacie sensowne jest, aby inwestować w swoje zdrowie, aby umożliwić jak najdłuższe życie, niezależnie od tego, czy inwestycja ta będzie miała formę pieniężną, czasu, czy wysiłku. Na szczęście, inwestowanie w zdrowie jest dużo łatwiejsze niż myślimy. Wystarczy wypracować kilka zdrowych nawyków, dzięki którym będziemy cieszyć się niespożytą energią, atrakcyjnym wyglądem i dobrym samopoczuciem. Zdrowe odżywianie, odpowiedni wysiłek fizyczny, regularna samokontrola, to czynniki mające ogromny wpływ na jakość życia. Biorąc pod uwagę fakt, iż zdrowie jest niezwykle ważne i nie można kupić go za żadne pieniądze, powinniśmy dbać o siebie i swoich bliskich, co pozwoli nam cieszyć się długim i bezproblemowym życiem. Inwestycja w sport i zdrową dietę to najlepszy z możliwych wyborów, który uchroni nas przed wysokimi kasztami ewentualnego leczenia.

Rodzina i przyjaciele

Dzień, w którym zaczynamy oszczędzać pieniądze jest początkiem zupełnie nowego podejścia do pieniędzy. Jednak czasem nie chodzi tylko o to, by zaspokoić własne potrzeby, ale by zadbać o naszych najbliższych. Rodzina to dla większości z nas najcenniejsza i największa wartość w życiu. Posiadanie dużej ilości pieniędzy, które dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu może niewątpliwie przyczynić się do ogólnego dobrego samopoczucia, ale nie może się równać z bliskim kontaktem z ludźmi, których kochamy najbardziej. Zestawiając ze sobą dobra materialne i bliskie nam osoby, okazuje się że wsparcie rodziny i przyjaciół ma znaczący wpływ na życie emocjonalne, podczas gdy pieniądze schodzą w tym przypadku na dalszy plan. Ludzie, którzy czują się lubiani i szanowani przez innych, są również bardziej szczęśliwi, niż ci, którzy mają kontrolę nad finansowymi warunkami swojego życia. Oczywiście, pieniądze mogą ułatwić taki rodzaj kontroli nad sytuacją, ale nie na tyle, aby przewyższał satysfakcjonujące życie rodzinne i towarzyskie.

Szczęście nie jest łatwym do zdefiniowania słowem. Różni ludzie chcą różnych rzeczy od życia. Niektórzy są bardziej zainteresowani zabawą, inni osiągnięciem osobistego celu, a jeszcze inni budową silnych więzi z innymi ludźmi. Spotkamy też osoby tak bardzo skoncentrowane na zarabianiu pieniędzy, które całkowicie pomijają aspekt konieczności spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Niemniej jednak, jakkolwiek by do tego nie podchodzić, pieniądze zawsze miały, mają i będą mieć ogromny wpływ na ludzkie życie i szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *