Jak wycofać sprawę od komornika

Egzekucja komornicza to machina, która wprowadzona w ruch może stać się olbrzymim problemem dla dłużnika. Zajęcie konta bankowego, wynagrodzenia czy świadczeń społecznych nie tylko wiąże się z olbrzymim stresem, ale bardzo często utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak powstrzymać egzekucję i wycofać sprawę od komornika?

Po wszczęciu postępowania komorniczego dłużnik ma już niestety ograniczone pole manewru. Dlatego tak istotne jest, aby zawsze próbować dążyć do porozumienia się w kwestii spłaty zaległego zobowiązania bezpośrednio z wierzycielem. Procedury egzekucji komorniczej są ściśle regulowane przez prawo i jeśli już dojdzie do zajęcia konta czy majątku, pertraktacje z komornikiem nic nie zmienią. To nie do niego musimy się zwrócić o wycofanie postępowania komorniczego. Jedyną osobą, która może to zrobić, jest wierzyciel.

Spłata zobowiązania, czyli najłatwiejszy sposób pozbycia się komornika!

Najszybszym i najbardziej oczywistym sposobem na zakończenie egzekucji komorniczej jest spłata całego zobowiązania. Najlepiej jest to zrobić na konto samego wierzyciela z pominięciem komornika, w ten sposób dłużnik uniknie wysokich kosztów komorniczych. Dobrze jest jednak porozumieć się wcześniej z wierzycielem i poinformować go, że jeśli egzekucja zostanie wycofana, to niezwłocznie spłacimy cały dług. Jeżeli wierzyciel nie będzie chciał tego zrobić, nadal możemy spłacić całe zobowiązanie na jego konto.

Trudniej jest uniknąć lub pozbyć się zajęcia komorniczego w chwili, kiedy nie jesteśmy w stanie od razu spłacić całego zadłużenia. W takiej sytuacji musimy próbować porozumieć się w tej kwestii z wierzycielem.

Wierzyciel, ostatnia deska ratunku dla dłużnika

Niestety, jedynie wierzyciel, na którego wniosek zostało wszczęte postępowanie komornicze, może je zatrzymać. Z tego powodu, jeśli chcemy zatrzymać egzekucje komorniczą, wszelkiego rodzaju wnioski musimy kierować do wierzyciela. Tylko polubowne rozstrzygnięcie sprawy z samym źródłem, może zatrzymać proces ściągania należności.

W przypadku zawarcia porozumienia, wierzyciel złoży do komornika wniosek o umorzenie postępowania lub wycofa wniosek egzekucyjny.

Gdy wierzyciel nie chce się porozumieć

W przypadku oporu ze strony wierzyciela i braku jego dobrej woli nie możemy się poddawać. Ślijmy wnioski i prośby do wierzyciela, a równocześnie wpłacajmy jakieś kwoty na jego konto z tytułu spłaty naszego zadłużenia. Wtedy będziemy mogli się odwoływać od jego decyzji, a w ostateczności zgłosić sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta, który pomimo tego, że egzekucji nie może zatrzymać, to jednak może wywrzeć pewien wpływ na wierzyciela i w ten sposób doprowadzić do ugody pomiędzy obiema stronami.

Negocjacje z wierzycielem tylko w formie pisemnej!

Pamiętać należy też o tym, że pomimo ważności umów zawieranych ustnie, musimy zadbać o to, aby wszystkie uzgodnienia z wierzycielem miały formę pisemną. Na przykład w sytuacji, gdy wierzyciel obieca nam wycofanie sprawy od komornika, w zamian za co my zobligujemy się do przelewania na wskazany przez niego rachunek określoną kwotę, a on pomimo spełnienia przez nas tych warunków, nie wycofa sprawy, będziemy mieć podstawę do dociekania swoich praw inną drogą. Niezbędne jednak będą przy tym dokumenty, które potwierdzą zawarte porozumienie.

Wycofanie zajęcia komorniczego może się przeciągać i jeśli nie posiadamy środków na jednorazową spłatę długu, a naprawdę chcielibyśmy uniknąć trudności związanych z egzekucją komorniczą, warto zastanowić się nad innymi możliwościami spłaty zadłużenia. Istnieją różnego rodzaju oferty firm pożyczkowych, takie jak kredyty konsolidacyjne czy kredyty dla zadłużonych, które mogą być alternatywą pozwalającą na uniknięcie komornika. Podstawą jednak jest tutaj szybkie działanie i unikanie chowania głowy w piasek.

4 komentarze

  1. Czy są nowe przepisy że wierzyciel nie może wycofać egzekucji u komornika. Żona chce wycofać egzekucję należnych alimentów, komornik powiedział że jest to nie możliwe.

  2. Chciałam się dowiedzieć jak mam 3 komorników na koncie i chciałabym ich wycofać wiem że muszę pisać pismo do wierzycieli a nie wiem czy się zgodzą bo nie mam calisci żeby wpłacić tylko chciałabym na razy i jakie to pismo mam napisać proszę o odpis.

  3. Mam spłacone alimenty żadnego zadłużenia od 1.5 roku ex złośliwie nie chce mi odpuścić I trzyma komornika na mnie .Co mogę w tej sytuacji zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *