W jaki sposób możemy zaoszczędzać pieniądze?

Problem oszczędzania, a dokładniej to jak zacząć i co możemy w tym celu zrobić, dotyczy licznego grona osób. Na ogół mamy wrażenie, że w obecnej sytuacji finansowej jakiej jesteśmy zaoszczędzenie nawet najmniejszej kwoty jest niemożliwe, ponieważ i tak prowadzimy już skromny tryb życia, nie ma więc na czym przyoszczędzić. Kredyty, wzrastające koszty życia czy nieoczekiwane wydatki, jak na przykład zepsuty samochód powodują, że rezygnujemy z planów oszczędzania, a to, co zaoszczędziliśmy do tej pory jest wydawane na bieżące potrzeby. Rozważmy jednak szczegółowo nasz plan dnia, ponieważ nawet w codziennych czynnościach popełniamy błędy, przez które nieświadomie wydajemy więcej. Dzięki kilku prostym sposobom, które omówimy poniżej, będziemy mogli to zmienić bez rygorystycznego ”zaciskania pasa”, a nasza sytuacja finansowa ulegnie znacznemu polepszeniu, bez konieczności obniżania poziomu naszego bytu.

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Zacznijmy od zakupów. Ile razy przytrafiło Ci się, że będąc w sklepie sięgnąłeś po produkty, których w rzeczywistości wcale nie potrzebowałeś? Promocje, kolorowe etykietki lub opakowania typu” kup dwa zapłać mniej” sprawiają, że często wychodzimy ze sklepu z torbą rzeczy, których normalnie byśmy nie kupili. Jak to zmienić? Przede wszystkim planując wizytę w sklepie sporządźmy listę zakupów. W naszym miejscu zamieszkania możemy na spokojnie przemyśleć, jakie produkty są nam niezbędne i z czego będziemy korzystać, nie będąc narażonym na bodźce zewnętrzne w postaci krzykliwych promocji.

Pamiętajmy, aby nigdy nie robić zakupów, gdy jest się głodnym. Nie myślimy wtedy rozsądnie i w naszym koszyku lądują produkty, na które mamy obecnie zachciankę, ale wcale ich nie potrzebujemy, przez co wydajemy więcej, niż powinniśmy.

Kolejnym chwytem marketingowym na jaki jesteśmy narażeni przez producentów żywności są promocje, gdzie przy zakupie większego opakowania lub produktu z kończącą się datą ważności zapłacimy mniej. Często sięgamy po takie produkty myśląc, że dzięki temu oszczędzamy, niestety, jest odwrotnie. Najczęściej są to produkty na które popyt jest zmniejszony, czyli nie są one niezbędne do codziennego życia, co za tym idzie kupując taki produkt odkładamy go w domu do szafki i zapominamy że się tam znajduje, a gdy już po niego sięgniemy zdajemy sobie sprawę, że termin przydatności już dawno minął, przez co produkt ląduje w śmietniku, a my tracimy pieniądze.

Wybór sklepu, w jakim robimy zakupy również jest bardzo istotny. Ceny w poszczególnych sklepach, co oczywiste, mogą się diametralnie różnić, warto więc przyjrzeć się ich ofertom jeszcze przed wyjściem i wybrać sklep, który ma najlepszą ofertę cenową.

Ostatnim sposobem, dzięki któremu możemy zaoszczędzić jest szykowanie sobie jedzenia do pracy. Gotowe produkty, typu kanapki czy sałatki oferowane w sklepach bądź automatach znajdujących się w firmach kosztują dużo więcej niż produkty, z których są zrobione. Zamiast kupować gotowy produkt przygotujmy go w domu przed pracą, będzie nas to kosztowało trochę wysiłku, ale w skali tygodnia, miesiąca, czy roku zauważymy różnicę w oszczędnościach.

Jak oszczędzać pieniądze w banku?

Banki, które powinny służyć głównie oszczędzaniu często pobierają opłaty za świadczone przez siebie usługi. Warto więc porównać ofertę kilku z nich i zdecydować się na taki, który będzie spełniał nasze oczekiwania, ale nie pobierał żadnych opłat za, np. prowadzenie konta czy też przelewy. W wyborze odpowiedniego banku pomogą nam rankingi internetowe, gdzie porównuje oferty różnych banków. Te najtańsze i najbardziej atrakcyjne będą znajdowały się w czołówce i to właśnie z ich usług należy korzystać.

Część banków ma w swojej ofercie programy typu moneyback. Jest to program polegający na zwracaniu klientowi procentu wydanych pieniędzy za np. płatności kartą. Warto to sprawdzić i korzystać z tej usługi, ponieważ dzięki niej możemy zaoszczędzić miesięcznie nawet kilkadziesiąt złoty.

Banki oferują również różne udogodnienia swoim klientom, za co niestety pobierają opłaty. Powiadomienia SMS, wypłaty małych sum w bankomatach – to wszystko jest obarczone dodatkowymi kosztami. Rezygnując z nich może udać nam się zaoszczędzić niewielką sumę w skali np. tygodnia, ale rocznie będzie to już kilkadziesiąt do kilkuset złoty, co robi różnicę.

Konta oszczędnościowe czy lokaty to produkt, któremu warto się przyjrzeć. Dzięki nim zaoszczędzone przez nas pieniądze mogą jeszcze bardziej zyskać na wartości, co na przestrzeni lat zrobi ogromną różnicę. Każdy bank ma inną ofertę na różnych zasadach, które też często się zmieniają, dlatego warto sprawdzać ich oferty na bieżąco i korzystać z tej najbardziej atrakcyjnej.

Jak oszczędzić na transporcie?

Planując jakiś wyjazd lub wakacje warto przemyśleć i zaplanować wcześniej trasę. Dzięki temu nie zrobimy zbędnych kilometrów i co za tym idzie – zaoszczędzimy na benzynie.

Będąc już przy benzynie, wybierając stację benzynową z której korzystamy zwróćmy uwagę na ceny, które mogą się bardzo różnić. Cena powinna być adekwatna do jakości paliwa. Nie decydujmy się też na najtańsze, bo jak wiadomo jest mało wydajne i może skutkować awarią samochodu, co narazi nas na dodatkowe koszta i popsuje plan oszczędzania.

Musząc się gdzieś udać nie zawsze wybierajmy samochód. Dzięki rozbudowanej komunikacji miejskiej możemy wybrać się w określone miejsce dużo niższym kosztem, porównując cenę biletu do tego, ile wydalibyśmy na paliwo.

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

W domu również można wydawać pieniądze, które moglibyśmy zaoszczędzić. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rachunki. Odłączając od zasilania niepotrzebne sprzęty zaoszczędzimy na prądzie. Możemy też sprawdzić ofertę innych dostawców prądu, dzięki czemu dodatkowo zaoszczędzimy. Warto też przyjrzeć się żarówkom, których używamy i wymienić je na energooszczędne.

Duże rachunki za wodę można zniwelować wybierając np. prysznic, zamiast kąpieli w wannie. W przeciągu miesiąca będziemy mogli oszczędzić nawet kilkadziesiąt złoty.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada telefon komórkowy, warto więc przemyśleć, czy w takiej sytuacji potrzebujemy również telefonu stacjonarnego i jeśli nie-zrezygnować z tej usługi.

Jak oszczędzać na ubraniach?

Przede wszystkim wyprzedaże. Sklepy odzieżowe wymieniają kolekcje średnio 8 razy do roku, co za tym idzie aż 8 razy organizowane są wyprzedaże, dzięki którym możemy kupić ubrania nawet 70% taniej, niż w normalnej cenie.

Warto też odwiedzić sklepy odzieżą z drugiej ręki, czyli tak zwane lumpeksy. Można tam znaleźć odzież w naprawdę dobrym stanie i nieporównywalnie tańszą od tej, które oferują sieciówki.

W wielu miastach organizowane są eventy polegające na bezgotówkowej wymianie ubrań i dodatków, których już nie używamy. Jest to świetna okazja aby pozbyć się rzeczy które już nie są nam potrzebne i równocześnie wymienić to na coś nowego. Tego typu akcje są nie tylko świetnym sposobem oszczędzania, ale również formą rozrywki i możliwością poznania nowych osób.

Zdarzają się okazje, kiedy trzeba zainwestować w lepsze jakościowo ubranie, np. w garnitur. Jest to duży wydatek, dlatego warto odwiedzić wtedy outlet, zamiast sklepu stacjonarnego. Znajdziemy tam ubrania dobre jakościowo, ale w znacznie niższych cenach niż w normalnym sklepie.

Jak oszczędzać pieniądze w domowym budżecie?

Każdy z nas w wolnym czasie korzysta z rozrywki, na którą też przeznacza daną sumę miesięcznie. Jest kilka sposobów, aby czas wolny spędzić równie fajnie i pożytecznie, a przy tym zaoszczędzić.

Zamiast wybierać się do drogiej restauracji spróbujmy przyrządzić coś w domu. Jest to okazja do nauczenia się czegoś nowego, oraz spędzenia czasu ze znajomymi lub ukochaną osobą, która oczywiście może nam pomagać w kuchni, dzięki czemu mamy dodatkową rozrywkę.

Latem i wiosną miasta często organizują koncerty i wydarzenia, z których możemy korzystać za darmo. Jest to świetne rozwiązanie zamiast np. wyjścia do kina, za które musielibyśmy zapłacić.

Będąc wielbicielem książek niekoniecznie trzeba decydować się na ich kupno. Zawsze można skorzystać z biblioteki i za grosze cieszyć się dobrą książką.

Korzystając z siłowni lub pływalni przejrzyjmy ofertę karnetów-często wychodzi to taniej, niż jednorazowe wejścia. Wybierając obiekt rekreacji sportowej warto wybrać ten mniej znany, ponieważ ma lepszą cenowo ofertę. Można też skorzystać z tzw. siłowni pod chmurką, które wyrastają w parkach jak grzyby po deszczu, a korzystanie z nich jest w pełni darmowe.

Miesięcznie na fryzjera, kosmetyczkę czy manikiurzystkę wydajemy ogromne sumy. Obecnie na rynku  dostępne jest mnóstwo produktów, dzięki którym możemy przeprowadzić takie zabiegi w domowym zaciszu. Farby do włosów, lakiery do paznokci czy maseczki do twarzy-to wszystko kosztuje dużo mniej niż drogie wizyty. Warto więc zainwestować w odpowiedni sprzęt do wykonywania takich zabiegów w domu, a do specjalisty wybrać się raz na jakiś czas, kiedy zdarzy się odpowiednia ku temu okazja.

Porady jak oszczędzać pieniądze

Dużą sumę przeznaczamy na używki takie jak palenie papierosów czy alkohol. Rezygnując z nałogu zaoszczędzimy nawet kilkaset złoty miesięcznie, a przy okazji stanowczo poprawimy swój stan zdrowia, dzięki czemu rzadziej będziemy korzystać z usług lekarzy, u których wizyty również sporo kosztują.

Telewizja kablowa to nie tylko pochłaniacz czasu, ale również pieniędzy. Wkładając trochę wysiłku możemy znaleźć wiele stron i portali, dzięki którym będziemy mogli oglądać ulubione filmy i seriale za darmo. Warto więc rozważyć, czy faktycznie kablówka jest nam niezbędna i jeśli nie-zrezygnować z jej usług.

Korzystanie z rozrywek w weekendy może być dużo droższe, niż w tygodniu. Wybierając się do kina czy teatru w weekend za bilet zapłacimy nawet kilkanaście złoty więcej, niż za bilet w dzień roboczy. Niektóre placówki oferują też specjalne okazje, które dają nam szansę zakupu tańszego biletu. Warto to sprawdzić planując takie wyjście i wybrać dzień, kiedy bilet jest w najlepszej cenie.

Często po wizycie w sklepie zostaje nam kilka drobnych monet, które wrzucamy do portfela czy torebki i zapominamy o nich. Takie drobne możemy wrzucić do skarbonki czy nawet słoika i skrupulatnie odkładać, dzięki czemu po kilku miesiącach uzyskamy konkretną sumę pieniędzy.

Wyjścia ze znajomymi i imprezy potrafią naprawdę sporo kosztować, wiedzą to przede wszystkim studenci. Jak więc zaoszczędzić będąc studentem? Spotkać się ze znajomymi w domu. Będzie przede wszystkim taniej, zaoszczędzimy na jedzeniu, alkoholu oraz biletach za wejście, oraz możemy liczyć na zaproszenie ze strony znajomych w przyszłości.

W jaki sposób skutecznie oszczędzać pieniądze?

Skutecznie oznacza tutaj przede wszystkim na dłuższą metę. Jeśli faktycznie chcemy zaoszczędzić musimy być konsekwentni w swoim działaniu, a efekty będą naprawdę zadowalające. Może w skali tygodnia czy miesiąca nie odczujemy wielkiej różnicy, ale po roku lub kilku na naszym koncie uzbiera się już spora suma, którą rozdysponować można np. na wymarzone wakacje, spłatę kredytu bądź zakup nowego samochodu.

Jak oszczędzać i rozsądnie wydawać pieniądze?

O oszczędzaniu powiedzieliśmy sobie dość sporo, warto więc też nawiązać do wydawania. Nie ma lepszej inwestycji niż zasoby ludzkie, bo jak wiadomo to, czego się nauczymy nie przemija. Chcąc poszerzać swoje horyzonty powinniśmy mieć zawsze taką możliwość i nie żałować na to pieniędzy. Nauka nowych rzeczy przyda się nie tylko w życiu, ale i w pracy. Ucząc się np. nowego języka będziemy mieć szansę na dostanie pracy na lepszym stanowisku lub też za granicą. Na pasji czy zainteresowaniach również nie powinno się oszczędzać. Zapisz się na wymarzony kurs tańca, gotowania lub nurkowania, radość z wykonywania ulubionych czynności jest zdecydowanie więcej warta niż pieniądze, jakie moglibyśmy na tym zaoszczędzić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *