Już nie tylko darmowa kawa – jak firmy przyciągają pracowników?

Proces poszukiwania pracy, rozmowy kwalifikacyjne oraz podejście pracodawców do kandydatów zmienił się diametralnie na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie, firmy muszą się dobrze postarać, jeśli chcą przyciągnąć do siebie wartościowych pracowników. Rynek ofert pracy, różnorodność firm, a także coraz to większe możliwości samych kandydatów sprawiają, że darmowa kawa, czy miała atmosfera w pracy, nie stanowi wystarczającej zachęty dla potencjalnych pracowników.

Oczywiście najważniejsza kwestią dla każdego pracownika jest dobra wypłata. Rosnące koszty życia stanowią największą determinację do podjęcia dobrze płatnej pracy. Nie chodzi tu tylko o pensje umożliwiające zapłatę rachunków i zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, ale także możliwość gromadzenia oszczędności, spłaty kredytów, czy realizowanie prywatnych celów i marzeń. Mając to na uwadze, każda szanująca swoich pracowników firma, powinna posiadać odpowiedni system wynagrodzeń, uwzględniający premie, awanse, czy podwyżki dla pracowników, którzy spełniają określone wymagania.

Kolejnym sposobem na skuteczne przyciągnięcie pracowników są różnego rodzaju benefity i wewnętrzna polityka firmy, nastawiona na zapewnienie komfortowych przestrzeni do kreatywnej pracy. Jeśli chodzi o benefity, oferowane przez pracodawców, to tu pomysłów naprawdę nie brakuje. Poniżej przedstawiamy krótką listę najpopularniejszych dodatków w pracy:

Karta sportowa – dla wielu osób bardzo ważny element przy wyborze pracy. Coraz więcej osób pragnie prowadzić zdrowy tryb życia, nie tylko poprzez odpowiednie odżywianie, ale także sport. Niestety, różnego rodzaju zajęcia fitness, karnety na siłownię, wejścia na basen i inne zajęcia sportowe są zazwyczaj dość drogie, zwłaszcza gdy korzystamy z nich regularnie. W tym wypadku, zaoferowanie pracownikom darmowych wejściówek, to duży ukłon pracodawców w stronę nowych kandydatów.

Elastyczny czas pracy – sztywne godziny pracy, które są wymogiem w wypadku urzędów i instytucji państwowych, nie obowiązują już w większości innych firm. Coraz więcej pracodawców umożliwia swoim pracownikom rozpoczęcie pracy w wyznaczonym przedziale godzin, a także pracę zdalną.

Służbowy samochód i inne gadżety – to obecnie powszechne benefity, z których mogą korzystać pracownicy. Samochód, którym można bezproblemowo dotrzeć do pracy, czy klienta, a także telefon, laptop, czy tablet, to również ważne dla wielu pracowników elementy zachęcające do pracy.

Darmowe śniadania, dopłaty do posiłków – era zabierania kanapek do pracy już dawno minęła. Teraz, większość firm oferuje swoim pracownikom darmowe śniadania, dopłaty do posiłków w firmowych stołówkach, oferuje darmowe owoce oraz słodycze. Wszystko po to, aby pracownicy czuli się doceniani i ważni.

Strefy relaksu – pracodawcy dbają nie tylko o miłą i przyjazną atmosferę, ale także o dobre samopoczucie swoich pracowników, co przekłada się na efektywność pracy. Z tego względu, firmy tworzą tzw. „strefy relaksu”, gdzie w wolnych chwilach, pracownicy mogą zagrać w grę, pooglądać telewizję, czy podjąć inną formę rozrywki, służącą chwilowemu zapomnieniu o pracy i regeneracji sił.

Prywatna opieka medyczna – nie od dziś wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze. Niestety, zatłoczone przychodzie, długi czas oczekiwania w kolejce nie należą do najprzyjemniejszych czynności zapracowanych ludzi. Wychodząc temu naprzeciw, znaczna większość firm decyduje się na wykupienie dla swoich pracowników i ich rodzin prywatnej opieki medycznej, aby mogli w szybki i komfortowy sposób uporać się ze swoimi problemami zdrowotnymi.

Kursy, szkolenia, imprezy firmowe – każdy, szczególnie młody pracownik, oprócz chęci zdobycia wysokiego wynagrodzenia, marzy o stałym podnoszeniu swoich kwalifikacji i kompetencji. Niestety, zazwyczaj w natłoku codziennych zajęć często nie mamy czasu na pełną realizację swoich pasji i rozwijanie zainteresowań, dlatego niektórzy pracodawcy umożliwiają to w czasie pracy, oczywiście o ile dane zainteresowania dotyczą obszaru pracy, jaką wykonujemy. Niemniej jednak, możliwość podjęcia darmowego kursu programowania, czy atrakcyjne, zagraniczne wycieczki służbowe, połączone z możliwością realizowania własnych marzeń o podróżach stanowią niemałą zachętę dla większości pracowników.

Przedszkola – wielu młodych rodziców boryka się z problemem opieki nad dziećmi w czasie pracy. Niektórzy pracodawcy rozwiązują te problemy, tworząc firmowe przedszkola, zapewniając profesjonalną opiekę nad dziećmi swoich pracowników, w czasie gdy ci są w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *