Karta debetowa – czym jest i do czego służy, jaką kartę wybrać, jakie są dostępne na rynku?

Posted by

Kartę debetową w swoim portfelu ma większość Polaków. Mimo to nie wszyscy wiedzą, jak działa karta debetowa. Bywa mylona z innymi rodzajami kart, a do tego niektórzy właściciele takich „plastikowych pieniędzy” nie orientują się, do czego można używać tak naprawdę karty debetowej.

Z danych Narodowego Banku wynika, że Polacy mają ponad 43 mln kart płatniczych w swoich portfelach. To oznacza, że niektórzy nasi rodacy mają po kilka kart. Ponad 80% wszystkich tych kart to karty debetowe. To z kolei oznacza, że z takim rodzajem kart styka się na co dzień większość Polaków. Postanowiliśmy zatem przygotować krótki poradnik na temat kart debetowych.

Co to jest karta debetowa?

Prawie każdy o niej słyszał, a wiele osób jest jej posiadaczem. Co to jest karta debetowa? W Polsce mamy z nią do czynienia na masową skalę od lat 90. XX wieku, chociaż w innych krajach zaczęła funkcjonować dużo wcześniej. Karty debetowe wydawane są do kont bankowych i są ściśle z nimi powiązane. Taką kartę dostaje zatem każdy, kto otworzy w banku rachunek osobisty lub firmowy. Za jej pomocą można wypłacać pieniądze z bankomatu lub płacić bezgotówkowo w sklepach. Najczęściej to karty zbliżeniowe, które pozwalają płacić do 100 zł bez konieczności potwierdzania transakcji kodem PIN.

Karta debetowa a kredytowa

Wiele osób zastanawia się, czym różni się karta kredytowa od debetowej, a wielu konsumentów po prostu myli te karty. Tymczasem różnica między kartą kredytową a debetową jest zasadnicza. Obydwie typy kart wystawia bank. Karta kredytowa nie jest powiązana z żadnym kontem w przeciwieństwie do debetowej. Karta kredytowa to po prostu rodzaj kredytu odnawialnego – jego limit zostaje określony w umowie. Tak wykorzystane pieniądze trzeba oddać. Tymczasem karta debetowa wykorzystuje środki zgromadzone na koncie bankowym, do którego została wydana.

Czy można płacić kartą debetową bez środków na koncie? I co oznacza debit na karcie? To słowo oznacza po prostu debet, który bank może przyznać do określonego limitu. Wtedy można wykorzystać więcej środków, niż jest aktualnie zgromadzonych na rachunku. Debet trzeba oczywiście spłacić.

Co wybrać – karta debetowa czy kredytowa? Jeśli zależy nam na dodatkowych dużych środkach i do tego darmowych (przy spłacie w okresie bezodsetkowym), wtedy lepsza będzie karta kredytowa. Gdy chcemy tylko wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić bezgotówkowo w sklepie, wystarczy karta debetowa. Na rynku najczęściej dostępne są karta VISA Debit i karta debetowa Mastercard.

Karta płatnicza a debetowa 

Kolejna wątpliwość, która często pojawia się u konsumentów, to kwestia, czym różnią się karty płatnicze i karty debetowe. Tak naprawdę nie różnią się niczym. Karty płatnicze to określenie ogólne, które obejmuje w rzeczywistości różne rodzaje kart, w tym także karty debetowe. Kartami płatniczymi są również na przykład karty kredytowe, przedpłacone itd. Bez problemu jest zatem możliwa płatność kartą debetową, jeśli na koncie znajdują się środki i wtedy można ją nazywać kartą płatniczą.

Karta debetowa z funkcją wielowalutową

Niektóre banki wydają karty debetowe z funkcją wielowalutową. Co to znaczy? Taka karta jest połączona z kilkoma kontami prowadzonymi w różnych walutach. To oznacza, że nie trzeba mieć osobnych kart do każdego rachunku walutowego. Gdy płacimy taką kartą za granicą na przykład w EUR, środki zostają ściągnięte z odpowiedniego konta w EUR itd. Unika się wtedy przewalutowania ze złotych i oszczędza się na opłatach oraz prowizjach. Karta wielowalutowa jest idealna dla osób, które często wyjeżdżają za granicę.

Jaka karta debetowa – przegląd ofert

Na rynku można znaleźć różne karty debetowe, ponieważ wydaje je każdy bank. Nawet ta sama instytucja finansowa może mieć w swojej ofercie różne karty debetowe. Oto przegląd najpopularniejszych kart debetowych.

Karta debetowa PKO BP

W PKO karta debetowa to tak naprawdę szeroki wybór możliwości. Można nawet zamówić kartę w barwach ulubionego klubu piłkarskiego. Karta w PKO pozwala płacić bezgotówkowo, wypłacać pieniądze w ramach usługi cash back do 300 zł. Za jej pomocą można za darmo korzystać z bankomatów należących do PKO. Dostępna jest także wielowalutowa karta debetowa, która może obsługiwać nawet 11 kont w różnych walutach.

Karta debetowa mBank

mBank ma bardzo szeroką ofertę kart debetowych:

·       Karta VISA Foto do eKonta – 10 zł za jej wydanie;

·       Klasyczna karta do eKonta – darmowa przy co najmniej jednej transakcji, można za darmo korzystać z bankomatów mBanku;

·       Mastercard Mobilna – dla tych, którzy chcą być eko (nie ma w niej plastiku);

·       eKarty – dedykowane do zakupów przez internet, korzystne przewalutowanie na euro lub dolara;

·       Klasyczna karta do konta z pionowym wizerunkiem – oryginalna karta, nazwisko nadrukowane na rewersie, darmowa od jednej transakcji;

·       Karta Mastercard Gold PayPass – darmowe bankomaty na całym świecie, bezpłatne ubezpieczenie do zakupów;

·       Karta z opaską do płatności zbliżeniowych – dla aktywnych, bez opłaty miesięcznej;

·       Karta VISA Me dla młodych – darmowa, bezpłatne bankomaty, można samemu zaprojektować kartę;

·       Karty walutowe – w EUR, USD i GBP.

Santander karta debetowa

Santander Bank ma w ofercie wiele kart debetowych i kart do kont walutowych:

·       Karta Dopasowana – darmowa przy co najmniej jednej transakcji i wpływach na konto 500 zł, darmowe bankomaty.

·       Karta do konta walutowego – darmowe wydanie, przewalutowanie bez opłat, do kont EUR, USD, GBP.

·       Karta VISA Select – darmowa, bezpłatne bankomaty na całym świecie, darmowy pakiet wielowalutowy.

·       Karta Podstawowa – do Konta Podstawowego, darmowa, bezpłatne bankomaty Santander i pięć darmowych wypłat z innych bankomatów

Karta debetowa ING Bank Śląski 

ING Bank Śląski proponuje następujące karty debetowe:

·       Karta do konta VISA zbliżeniowa – z funkcją wielowalutową, można samemu zaprojektować jej wygląd.

·       Karta przedpłacona dla dziecka.

·       Karta Przedpłacona Mastercard.

·       Karta Wirtualna VISA – przedpłacona.

·       Karta do konta w EUR.

Karta debetowa Millennium 

·       Karta Mastercard Voyager – rozliczana w EUR, darmowa.

·       Millennium VISA Konto 360°  – darmowa do Konta 360°, Konta 360° Junior i Student.

·       Millennium VISA Konto – karta z cash back.

 Alior Bank karta debetowa

·   Karta Mastercard Bezcenne Chwile – możliwość zbierania punktów za zakupy i wymieniania ich na nagrody.

·   Karta dla fanów League of Legends – darmowa, za płatności gracze otrzymują punkty.

·   Bezwarunkowa Karta Debetowa – zupełnie darmowa na 12 miesięcy.

Karta debetowa pozwala korzystać ze środków, które są zgromadzone na koncie bankowym. Czasami jednak potrzebne są dodatkowe pieniądze, szczególnie gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Wtedy można podpisać umowę z bankiem o debet. To jednak skomplikowana procedura, a limit debetowy nie jest dostępny od razu. Gdy potrzeba pieniędzy szybko, lepszym rozwiązaniem jest pożyczka w Ekassa. Dzięki uproszczonym formalnościom można otrzymać dodatkowe środki niemal od ręki.

Często zadawane pytania

Jak otrzymać kartę debetową?

Karta debit zamawiana jest najczęściej przy otwieraniu rachunku bankowego. Można ją również zamówić później z poziomu bankowości internetowej albo telefonicznie.

Co robić w razie kradzieży karty debetowej?

Gdy stwierdzimy, że karta debetowa została skradziona lub zgubiona, trzeba ją jak najszybciej zablokować, żeby nikt przypadkowy nie mógł z niej korzystać. Najlepiej skontaktować się z własnym bankiem. Można także skorzystać z ogólnopolskiego systemu zastrzegania kart, dzwoniąc na numer (+48) 828 828 828.

Czy kartą debetową można płacić za granicą?

Zwykłą kartą debetową można płacić za granicą, ale nie zawsze jest to korzystne, ponieważ pojawiają się opłaty, prowizje i nie zawsze korzystne przeliczenie walut. Lepiej zamówić kartę wielowalutową – to tańsze rozwiązanie.

Czy można płacić kartą debetową w sklepach internetowych?

Kartą debetową można bez problemu płacić za zakupy i usługi w internecie. Trzeba się jednak upewnić, że aktywowany został limit płatności dla internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *