Koszt budowy domu 80 m2, 100 m2, 120 m2 i 200 m2. Sprawdź, jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego!

Posted by

Budowa domu to ważna życiowa decyzja. Takie przedsięwzięcie zależy nie tylko od wielkości działki czy wielkości rodziny, ale i od zgromadzonych środków na budowę. Sprawdzamy, jaki jest koszt budowy domu w zależności od jego powierzchni i technologii wykonania.

Budowa domu rozpoczyna się dużo wcześniej niż pierwsze wbicie łopaty na placu budowy. Zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace, trzeba dokładnie skalkulować koszty takiego przedsięwzięcia. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego.

Koszt budowy domu 2021 rok

Koszt budowy domu parterowego i piętrowego zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując budżet całego przedsięwzięcia. Wszystko zaczyna się oczywiście od wyboru projektu domu, który narzuca konkretne rozwiązania i wielkość powierzchni, co oczywiście przekłada się na koszty budowy. Wpłynie na te koszty również wybór systemu budowania (np. wynajęcie ekipy budowanej, system gospodarczym, mieszany).

Trzeba zwrócić także uwagę, że na koszt budowy może wpłynąć termin rozpoczęcia przedsięwzięcia, a szczególnie termin zakupu materiałów budowlanych. Ich ceny najczęściej rosną co roku. Na przykład w 2019 roku cena postawienia domu była o 3,6% wyższa niż rok wcześniej, a w 2020 roku – o 1,4% wyższa. Trudno na razie przewidywać, o ile wzrosną koszty budowy domu 2021 roku, a prawdopodobnie dynamika będzie podobna do 2020 roku. Na koszt budowy domu wpływa także stan, do jakiego ma być postawiony budynek. Nad tą kwestią zatrzymajmy się przez chwilę.

Stan surowy domu – co to jest?

Koszt domu zależy w dużej mierze także od tego, w jakim stanie ma pozostawić budynek ekipa budowlana. Jednym z rozwiązań jest stan surowy zamknięty. Szacuje się, że taki stan domu pochłania średnio 70% całkowitego kosztu budowy domu. Na tym etapie mamy już oczywiście fundamenty, wszystkie ściany i dach. Do tego dochodzi jeszcze stolarka drzwiowa i okienna. Inną kwestią jest stan surowy otwarty, który jest etapem pośrednim między stanem zerowym domu (zakończone prace ziemne, zakończone kopania fundamentów) a stanem surowym zamkniętym. W stanie surowym otwartym mamy ściany i dach.

Stan domu pod klucz – co oznacza?

Od razu budowa domu pod klucz to zdecydowanie droższe przedsięwzięcie, ale nie trzeba się martwić zatrudnianiem dodatkowych ekip, które wykończą wnętrze i przystosują je do zamieszkania. Decydując się na budowę domu pod klucz, otrzymujemy budynek gotowy do zamieszkania.

Jaki jest koszt budowy domu pod klucz? To zależy tak naprawdę od bryły budynku i więźby dachowej:

·       prosta bryła budynku – koszt budowy m2 domu to około 2 800 zł;

·       skomplikowana bryła budynku – koszt budowy domu m2 to około 3 200 zł.

Budowa domu systemem gospodarczym

Koszt postawienia domu można ograniczyć, wybierając budowę w systemie gospodarczym. Co to właściwie oznacza? Jak wiadomo, dużą część kosztów pochłania wynajęcie ekipy budowlanej, a potem także fachowców, którzy zajmą się wykończeniem wnętrz. Można to jednak obejść, decydując się wykonać samemu wiele prac. Wtedy stajemy się nie tylko inwestorami, ale i wykonawcą. Zakres takich prac może być różny, bo zależy tak naprawdę od naszych umiejętności. Im jesteśmy bieglejsi w fachu budowlanym, tym więcej możemy wykonać samodzielnie na placu budowy domu. Taka budowa domu to właśnie system gospodarczy.  

Poniżej przedstawiamy koszt domu jednorodzinnego w zależności od jego powierzchni.

Koszt budowy domu 80 m2

Rozpatrujemy dwa warianty: stan surowy zamknięty i stan pod klucz.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 80 m2 murowanego z dachem dwuspadowym, bez piwnicy:

·       stan surowy zamknięty – 128 000 zł;

·       stan pod klucz – 208 000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 80 m2 murowanego z dachem dwuspadowym, z piwnicą:

·       stan surowy zamknięty – 144 000 zł;

·       stan pod klucz – 224 000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 80 m2 murowanego z dachem wielospadowym, z piwnicą:

·       stan surowy zamknięty – 152 000 zł;

·       stan pod klucz – 248 000 zł.

Koszt budowy domu 100 m2

Koszt budowy domu jednorodzinnego 100 m2 murowanego z dachem dwuspadowym, bez piwnicy:

·       stan surowy zamknięty – 160 000 zł;

·       stan pod klucz – 260 000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 100 m2 murowanego z dachem dwuspadowym, z piwnicą:

·       stan surowy zamknięty – 180 000 zł;

·       stan pod klucz – 280 000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 100 m2 murowanego z dachem wielospadowym, z piwnicą:

·       stan surowy zamknięty – 190 000 zł;

·       stan pod klucz – 310 000 zł.

Koszt budowy domu z bali 100 m2

W Polsce coraz popularniejsze są domy budowane z bali. W takim budynku panuje korzystny dla mieszkańców mikroklimat, a ściany drewniane lepiej się nagrzewają. Jaki jest koszt budowy domu z bali 100 m2? Stan surowy zamknięty to koszt około 150 000 zł, natomiast stan pod klucz to już wydatek około 280 000 zł.

Koszt budowy domu 120 m2

Koszt budowy domu jednorodzinnego 120 m2 murowanego z dachem dwuspadowym, bez piwnicy:

·       stan surowy zamknięty – 192 000 zł;

·       stan pod klucz – 312 000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 120 m2 murowanego z dachem dwuspadowym, z piwnicą:

·       stan surowy zamknięty – 216 000 zł;

·       stan pod klucz – 336 000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 120 m2 murowanego z dachem wielospadowym, z piwnicą:

·       stan surowy zamknięty – 228 000 zł;

·       stan pod klucz – 372 000 zł.

Koszt budowy domu 200 m2

Koszt budowy domu jednorodzinnego 200 m2 murowanego z dachem dwuspadowym, bez piwnicy:

·       stan surowy zamknięty – 320 000 zł;

·       stan pod klucz – 520 000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 200 m2 murowanego z dachem dwuspadowym, z piwnicą:

·       stan surowy zamknięty – 360 000 zł;

·       stan pod klucz – 560 000 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego 200 m2 murowanego z dachem wielospadowym, z piwnicą:

·       stan surowy zamknięty – 380 000 zł;

·       stan pod klucz – 620 000 zł.

Koszt budowy domu z drewna

Koszt budowy domu z drewna, który może służyć jako budynek letniskowy w stanie surowym zamkniętym to około 1300 zł za 1 m2, natomiast w wariancie pod klucz – około 1600 zł za 1 m2.

Za to koszt budowy domu szkieletowego z drewna to w stanie surowym około 1400 zł za 1 m2, a w stanie pod klucz – około 2300 zł za 1 m2.

Każdy kosztorys budowy domu przedstawia pewien szacunek wydatków. Niestety, już w trakcie realizacji budowy mogą pojawić się dodatkowe koszty lub mogą zmienić się ceny niektórych materiałów budowlanych. Na szczęście te dodatkowe wydatki można sfinansować błyskawicznie dzięki szybkiej pożyczce Ekassa. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie dokupienie materiałów i uniknięcie przestojów w pracy ekipy budowlanej.

Często zadawane pytania

Czy prywatną działkę obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Tak, prywatna działka również podlega miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego (MPZP). To oznacza, że trzeba zastosować się do jego wytycznych, planując budowę domu. Jeśli na danym terenie nie ma MPZP, należy się kierować decyzją o warunkach zabudowy w danym miejscu.

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Ze względu na klimat, jaki panuje w Polsce, budowę domu najlepiej rozpocząć wczesną wiosną lub najpóźniej latem. Dzięki temu wiele prac zostanie wykonanych jeszcze przed zimą i nastaniem mrozów. Jeśli zima jest łagodna, można kontynuować niektóre prace.

Czy projekt domu można zmienić?

Nie zawsze można znaleźć projekt domu, który idealnie odpowiada naszym potrzebom. Na szczęście można poprosić architekta o wprowadzenie zmian w danym projekcie. Ich zakres może być różny w zależności od konkretnego projektu. O tym może zadecydować architekt.

Czy warto oszczędzać przy budowie domu?

Oczywiście warto optymalizować wydatki, ale trzeba to robić z głową, ostrożnie. Lepiej zakupić materiały droższe i posiadające atesty niż najtańsze, jeśli chce się uniknąć niemiłych niespodzianek i usterek. Warto pamiętać, że przesadnie oszczędna osoba dwa razy traci przy takich przedsięwzięciach jak budowa domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *