Kraje, w których wygodnie się żyje

To naturalne, że często nachodzą nas myśli, czy na pewno urodziliśmy się w dobrym kraju. Polacy często zdają się być smutni, przygnębieni, zamyśleni. W rankingach szczęśliwości również nie prezentujemy się najlepiej – zazwyczaj nasze państwo zajmuje, w najlepszym razie, miejsce w okolicy środka stawki. Naukowcy od lat starają się dowiedzieć, który naród jest najszczęśliwszy, w jakim państwie żyje się najlepiej, i choć istnieje wiele różnych metod badawczych, przyjmuje się, że najbardziej wiarygodny jest, aktualizowany corocznie Światowy Raport Szczęśliwości ( z angielskiego World Happiness Raport – WHR).

Analizuje on wiele różnych czynników, takich jak poziom PKB, wpływ na środowisko, oczekiwana długość życia itp. aby wytypować te kraje, w których w danym momencie żyje się najlepiej. A zatem, jakie kraje stanowią czołówkę rankingu w 2019 roku?

Co może zaskakiwać, biorąc pod uwagę fakt, jaką opinię ma wyrobioną w społeczeństwie ten kraj, to wysunięcie się na prowadzenie Finlandii. Państwo to wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z zimnym klimatem, niekończącymi się nocami polarnymi i rekordową w stosunku do ilości obywateli liczbą samobójców. Okazuje się jednak, że generalnie Fińskie społeczeństwo jest naprawdę bardzo zadowolone ze swojego stylu życia i to do tego stopnia, że państwo to zajęło pierwsze miejsce w tegorocznej edycji rankingu. Trzeba jednak przyznać, że, przykładowo, Fiński system edukacji już od dawna uważany jest za jeden z najlepszych na świecie, więc chyba coś w tym jest…

Drugie miejsce ponownie może okazać się zaskakujące, ponieważ zajęła je Norwegia. Nie jest to jednak absolutna sensacja, tak jak w przypadku Finlandii – Norwegia jest w końcu bardzo bogatym krajem, GDP posiadającym jedno z najwyższych na świecie GDP per capita. Dodatkowo mieszkańcy tego skandynawskiego państwa mogą się cieszyć naprawdę niezwykłą na skalę świata naturą, taką jak np. fiordy czy przepiękne zorze polarne. Norwegia z pewnością jest krajem wartym zobaczenia.

Dania, która w poprzedniej edycji rankingu zajęła pozycję o jedno oczko wyższą, w tym roku musi zadowolić się trzecim miejscem. Nie jest to przecież absolutnie zły rezultat, zwłaszcza że Duńczycy osiągnęli bardzo wysokie wyniki w kategoriach takich jak ochrona zdrowia czy średnia oczekiwana długość życia. Jest to również państwo doskonale rozwinięte jeśli chodzi o infrastrukturę drogową i transport publiczny, a także praworządność.

Islandia jest państwem, która w tym roku zajęła czwarte miejsce w rankingu WHR. Głównym czynnikiem, dla którego została umieszczona tak wysoko jest jej niebywały system opieki społecznej, prawdopodobnie najbardziej rozwinięty w Europie. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego to niewielkie państewko zajęło tak wysoką pozycję – docenione zostały też jej niebywałe walory kulturowo-przyrodnicze, jak i bardzo otwarte społeczeństwo.

Czołową piątkę zamyka z kolei Szwajcaria – państwo, które zawsze znajduje się bardzo wysoko w tego rodzaju zestawieniach, tym razem nieco przegrało rywalizację z Islandią, głównie z powodu nieco niższej przewidywanej długości życia jak i hojności rządowej, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju zasiłki i benefity, np. pomoc finansową na dziecko.

A Polska? Nasze państwo w tej edycji rankingu zostało sklasyfikowane na 40 pozycji. Choć może nie jest to pozycja, która robi jakieś wielkie wrażenie, to należy podkreślić, że w rankingu tym zostało ujęte aż 156 państw, czyli należymy do szerokiej czołówki światowej. Dodatkowym faktem jest to, że w porównaniu z zeszłoroczną edycją zaliczyliśmy delikatny, ale jednak awans – według raportu z 2018 roku, byliśmy 42 najszczęśliwszym państwem świata. Trzeba więc trzymać kciuki za dalszy wzrost naszego kraju w tym rankingu – wszyscy przecież chcielibyśmy być szczęśliwsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *