Który ze sposobów oszczędzania na dodatkową emeryturę jest najlepszy?

Emerytura to czas zasłużonego odpoczynku po długich latach pracy. Powinien być to okres, kiedy nie musimy się już niczym przejmować i możemy w pełnić realizować swoje pasje oraz pozwalać sobie na drobne przyjemności. Niestety rzeczywistość okazuje się całkiem inna. Dla wielu Polaków emerytura to nerwowy czas spowodowany niskimi świadczeniami i brakiem pieniędzy. Jak zatem zabezpieczyć swoją przyszłość i oszczędzać pieniądze na emeryturę? Istnieje kilka sposobów, które pomogą zgromadzić dodatkowe środki.

Formy dodatkowego oszczędzania, czyli IKE, IKZE, PPE, OFE

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak dzielą się i jak działają systemy odpowiedzialne za gromadzenie i wypłacanie emerytur. Obecnie w Polsce istnieją trzy instytucje, z których możliwe jest otrzymywanie świadczeń:

  • Pierwszy filar – ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)
  • Drugi filar – OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny)
  • Trzeci filar – wszystkie pozostałe instytucji, w których istnieje możliwość gromadzenia dodatkowych oszczędności, czyli PPE, IKE, IKZE oraz PPK.

O ile każdy wie, że każdego pracującego obejmuje ZUS, to często pojawiają się wątpliwości związane z OFE. Otóż przynależność do OFE jest obowiązkowa dla wszystkich osób czynnych zawodowo. Wyjątek stanowią urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, których reforma w ogóle nie objęła, oraz osoby urodzone w latach 1949-1968, które do OFE przystępować mogły, ale nie musiały.

Niemniej jednak najwięcej pytań i kontrowersji budzi zawsze trzeci filar, który nieustannie gromadzi wokół siebie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Czy jest on zatem opłacalny i czy warto z niego korzystać? Po pierwsze, uczestnictwo w którymkolwiek programie tego filaru jest dobrowolne, a więc to my sami decydujemy, czy chcemy być nim objęcie, czy nie.

Zdaniem wielu ekspertów najkorzystniejszą formą oszczędzania w ramach trzeciego filaru są pracownicze programy emerytalne (PPE). Niestety jak się okazuje, nie każdy ma możliwość korzystania z tego rozwiązania. Składki na ten fundusz są odprowadzane przez naszego pracodawcę i to on decyduje, czy chce tworzyć PPE. Jeśli tak, to przyjmuje ona wówczas na siebie obowiązek finansowania składek podstawowych za pracowników objętych programem (maksymalna wysokość to 7% pensji brutto). W rzeczywistości tylko niewielki odsetek pracodawców decyduje się na PPE.

Bardziej samodzielną formą oszczędzania jest IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Oba programy tak naprawdę działają na podobnych zasadach, jednak podstawowa cecha, która je różni to różnego rodzaju ulgi podatkowe. Oszczędzanie w ramach IKE i IKZE wiąże się przede wszystkim ze zwolnieniem z podatku. Korzyści te jednak są rozłożone w czasie i na pierwszy rzut oka mało widoczne. Programy różnią także w kwestii wieku, w jakim możemy podjąć wypłaty. W przypadku IKE możliwość wypłaty zgromadzonych funduszy uzyskujemy najwcześniej w wieku 55 lat. Na pieniądze z IKZE musimy poczekać dłużej, bowiem będą one dostępne dopiero po ukończeniu 65 roku życia.

Czy warto inwestować w trzeci filar?

Ciężko jest stwierdzić, czy oszczędzanie w ramach dodatkowych programów emerytalnych jest korzystne. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, ile zarabiamy i jak dużo środków chcemy odłożyć. Warto zaznaczyć, że wiąże się to z przeznaczaniem części pieniędzy z comiesięcznego przychodu na ten cel. Oczywiście może to zwiastować godną i bezpieczną przyszłość, ale również znacznie obniżyć komfort i poziom obecnego życia.

Wiele osób uważa także, że dobrą alternatywą są w takich sytuacjach konta oszczędnościowe. Jednak i w tym przypadku trzeba znać podstawowe zasady i warunki, na jakich opierają się tego typu oszczędności. Wiele zależy tu od oprocentowania konta oszczędnościowego, kosztów jego utrzymania, czy limitów wpłat i wypłat. Warto zatem dokładnie sprawdzić warunki, jakie oferuje nam dany bank, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. Dobrym pomysłem wydają się także inwestycje w nieruchomości, akcje i papiery wartościowe. Jest to już jednak bardziej wymagająca forma zarabiania pieniędzy i zazwyczaj wiąże się z koniecznością posiadania dużego kapitału na starcie.

kredyt konsolidacyjny kredyt gotówkowy pożyczki przez internet pożyczki dla zadłużonych pożyczki pozabankowe pozyczki na raty szybkie pożyczki pozyczki bez zdolnosci kredytowej

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *