Najbardziej magiczne Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie

Każdy, kto choć raz miał okazję być na świątecznym jarmarku w Europie przyzna, że nie ma nic bardziej podkreślającego ducha i niezwykłą atmosferę tego czasu. Przepięknie udekorowane stragany, pachnące choinki, pyszne przekąski, kolędy, no i oczywiście ten niezapomniany czas, spędzony wspólnie z rodziną…Obecnie jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się coraz większą popularnością i organizowane są także w naszym kraju, ale które z nich są tak naprawdę najpiękniejsze? Przeczytaj nasz artykuł, aby się o tym dowiedzieć – oto 5 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie!

 

Miejsce 5 – Praga. Stolica naszych południowych sąsiadów i tak może pochwalić się wyjątkowymi walorami estetycznymi, ale w okresie świąt Bożego Narodzenia zmienia się w coś absolutnie magicznego. Na Praskim rynku pojawiają się setki sprzedawców oferujących przeróżne towary, a w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach świeżo ściętych choinek, zmieszany z zapachem najbardziej egzotycznych towarów świątecznych. W prace skosztujesz lokalnych specjałów, takich jak tradycyjne czeskie ciasteczka świąteczne (trdelnik), napijesz się rozgrzewającego wina, a także obejrzysz przepiękne spektakle prezentowane przez artystów z całego kraju. Jeśli będziesz w Czechach w okolicach świąt Bożego Narodzenia, koniecznie zajrzyj do Pragi.

 

Miejsce 4 – Kraków. Jako Polacy również mamy prawo czuć się dumni z poziomu jakie prezentują przygotowywane w naszych miastach jarmarki świąteczne, szczególnie te we Wrocławiu i Krakowie. My uwagę chcemy zwrócić przede wszystkim na to drugie miasto, ponieważ to tutaj corocznie odbywa się jedyny w swoim rodzaju konkurs szopek bożonarodzeniowych przy pomniku Adama Mickiewicza. Na krakowskim jarmarku bożonarodzeniowym odnajdą się także ci, którzy cenią dobre jedzenie, takie jak domowe pierogi czy krakowskie kiełbaski.

 

Miejsce 3 – Wiedeń. W okresie przedświątecznym w tym mieście odbywa się cała masa jarmarków, a na największym z nich pojawiają się sprzedawcy z całego świata, rozkładający towary na ponad 150 stoiskach. Oczywiście, oprócz możliwości wniknięcia w ten niezwykły, świąteczny klimat i skosztowania lokalnych delikatesów, miasto przygotowało też szereg atrakcji, takich jak np. możliwość przejechania się na łyżwach po ścieżkach lokalnych parków, czy jazdy na reniferach. Jarmark w Wiedniu ma naprawdę bogatą tradycję i przez wielu uważany jest za jeden z najpiękniejszych świątecznych jarmarków na starym kontynencie.

 

Miejsce 2 – Strasbourg. Francuski Strasburg, podobnie jak wcześniej opisywana Praga jest miastem , które warto jest zobaczyć niezależnie od pory roku, z uwagi na jego niesamowitą architekturę. Jednak zimą, kiedy organizowany jest tu świąteczny jarmark, miasto to zmienia się w miejscowość rodem z baśni Andersena. Nie bez przyczyny Strasburg nazywa się Francuską stolicą świąt – tutejszy jarmark bożonarodzeniowy jest najstarszym przykładem takiego festiwalu we Francji, a w okresie świątecznym miejsce to przyciąga miliony turystów. Łączna liczba straganów przekracza podobno 300.

 

Miejsce 1 – Norymberga. To tutaj corocznie odbywa się najstarszy, a i najprawdopodobniej największy bożonarodzeniowy jarmark w całej Europie. Przechadzając się po przepięknych, wąskich uliczkach otaczających Rynek Główny, będący sceną jarmarku bez trudu możesz zachłysnąć się jedyną w swoim rodzaju atmosferą tego miejsca. Będąc na norymberskim jarmarku, grzechem jest nie skosztować lokalnych pieczonych kiełbasek, pierników czy napić się przygotowanego według lokalnej receptury grzańca. Produkty spożywcze nie są jedynym dostępnym towarem na tym jarmarku – jeśli dobrze poszukasz, odnajdziesz tu też między innymi biżuterię czy dekoracje . Na jarmarku w Norymberdze jest po prostu wszystko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *