Pieniądze i związek. Jak to pogodzić? 5 sprawdzonych sposobów

Odnalezienie balansu pomiędzy pieniędzmi a miłością zazwyczaj jest niezwykle trudne. Mimo, iż często słyszymy, że pieniądze szczęścia nie dają, to doskonale wiemy, że są one wyznacznikiem standardu i stylu życia każdego człowieka. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy musimy nauczyć się zarządzać i szanować nie tylko swoje, ale również pieniądze partnera. Wiele par niechętnie podejmuje temat wspólnych finansów, co ostatecznie prowadzi do częstych kłótni i problemów. Aby temu zapobiec, warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na to, jak zarządzać wspólnym budżetem.

1. Znajomość oczekiwań i przekonań partnera

Zarządzanie i planowanie wspólnych wydatków oraz oszczędności może okazać się prawdziwą drogą przez mękę, jeśli nie poznamy podejścia partnera do kwestii finansowych. Każdy z nas ma pewne nawyki i przekonania na temat domowych finansów. Planując wspólną przyszłość, warto poznać oczekiwania i możliwości partnera, związane z zarabianiem i wydawaniem pieniędzy.

2. Wspólne cele finansowe

Rozmowy i wyznaczanie wspólnych celów (również tych finansowych) to absolutne podstawy udanego związku. Analiza obecnej sytuacji związanej z zarobkami i wydatkami obu partnerów pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków, dzięki którym możliwa będzie realizacja wspólnych planów i marzeń. Dobrym pomysłem może okazać się harmonogram finansów, za pomocą którego możliwe będzie uzbieranie pieniędzy na wspólne wakacje, remonty, zakupy lub większe inwestycje typu zakup mieszkania, czy samochodu.

3. Szczere rozmowy

Otwarte i szczere rozmowy na temat wspólnych finansów nie powinny być tematem tabu. Im częściej pytamy partnera, co myśli na temat osobistych i wspólnych finansów, tym większa szansa na udany związek. Rozmowy dotyczące pieniędzy są zazwyczaj trudne, dlatego warto pamiętać, aby uważnie słuchać opinii partnera i nie wyciągać pochopnych wniosków. Wszelkie kwestie związane ze wspólnymi finansami powinny być dobrze przedyskutowane, zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje. Dodatkowo, każda szanująca się para musi wiedzieć, że szczerość w związku jest kluczowa. Ukrywanie przed partnerem jakichkolwiek wydatków finansowanych ze wspólnego budżetu zwiastuje nieuchronną katastrofę.

4. Dostosowanie standardów życia do zarobków

Umiejętność dostosowania stylu życia do zarobków, to w obecnych czasach nie lada wyzwanie. Większość z nas marzy o dobrze płatnej pracy, która pozwoliłaby na realizację wszystkich planów oraz życie na najwyższym poziomie. Niestety, nie każdy może pochwalić się tak dobrym dochodem. Często nawet wspólne oszczędności nie pozwalają na spełnienie zamierzonych celów, dlatego warto mądrze określać swoje wymagania. Jeśli nie stać nas na luksusowy samochód, czy eleganckie meble, można pomyśleć o nieco tańszych rozwiązaniach lub chwilowo odłożyć w czasie pewne wydatki. Dużo łatwiej jest obejść się bez sofy z funkcją masażu, niż z myślą o gigantycznych ratach kredytu, zaciągniętego na bezmyślne zachcianki.

5. Unikanie długów

Pożyczki i kredyty dają możliwość sfinansowania każdego zakupu, ale ubieganie się o nie, nie zawsze jest mądrym posunięciem. Oczywiście każda decyzja o zaciągnięciu wspólnego zadłużenia sprowadza się do celów finansowych. Istnieją potrzeby, które mają sens i dla których warto pomyśleć o pożyczce (np. zakup mieszkania, czy inwestycja we własny biznes). Czasem samo życie z musza nas do takich kroków z powodu nagłej choroby, czy innych nieszczęśliwych wypadków. Niemniej jednak, czasami lepiej jest opóźnić zakup, zaoszczędzić i zapłacić gotówką, zamiast obciążać się jakimkolwiek zadłużeniem. Ponadto, w przypadku wspólnych zobowiązań finansowych niezbędne jest wzajemne zaufanie, a w razie problemów finansowych jednego z partnerów konieczność wzięcia samodzielnej odpowiedzialności za zadłużenie.

Sprzeczki i kłótnie dotyczące pieniędzy dotykają niemalże każdą parę. Pielęgnowanie solidnego związku wymaga czasu i pracy. Wspólne finanse to ważna i często problematyczna kwestia, jednak odpowiednio zaplanowane nie powinny być źródłem problemów, tylko możliwością spełniania określonych celów. Wspólne rozmowy decyzje i zgodność, co do zarządzania domowym budżetem to warunek konieczny, jeśli zależy nam na dobrych relacjach z partnerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *