PPK: ból głowy pracodawcy

Czym jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne. Główną zasadą programu jest gromadzenie i pomnażanie środków pieniężnych, które w przyszłości mają stać się zabezpieczeniem finansowym. Choć sam pomysł wydaje się słuszny, to nie dla wszystkich będzie on korzystny, zwłaszcza dla pracodawców.

O ile udział w programie będzie dowolny w przypadku pracowników, to pracodawcy zmuszeni będą do podjęcia współpracy z wybraną instytucją finansową, która będzie się zajmować obsługą i prowadzeniem PPK. Jest to duże wyzwanie, zwłaszcza w przypadku dużych firm. Wybranie najkorzystniejszej oferty dla wszystkich pracowników może okazać się bardzo trudne.

Nowe obowiązki pracodawcy w związku z PPK

Kluczowym krokiem będzie na pewno przemyślany i dobry wybór firmy, z którą pracodawca podpisze umowę o PPK. Warto od razu wspomnieć, że instytucje finansowe, ubiegające się o możliwość tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych będą musiały posiadać co najmniej 3 letnie doświadczenie z zakresu zarzadzania funduszami emerytalnymi lub rentownymi. Ponadto, będą musiały posiadać określny kapitał własny i spełniać kilka innych warunków.

Po stronie przedsiębiorcy będzie leżał obowiązek uiszczania składek na konto uczestników (czyli pracowników) PPK. Istnieć będą dwa rodzaje składek. Podstawowa i dodatkowa. Ta pierwsza będzie składką obowiązkową, w wysokości 1,5% pensji brutto pracownika, Składka dodatkowa, będąca dobrowolna wynosić będzie do 2,5% od pensji brutto pracownika.
Wpłaty te będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, jednak dla większości pracodawców jest to marne pocieszenie. Wprowadzenie PPK w wielu przypadkach będzie oznaczać konieczność modernizacji systemów kadrowo – płacowych, co wygeneruje dodatkowe koszty. Zgodnie z ustawą, to również pracodawca będzie miał obowiązek terminowego pokrywania kosztów naliczania i przekazywania wpłat do PPK.

Czy PPK dotyczy wszystkich pracodawców i pracowników?

Każdy pracodawca będzie miał obowiązek uwzględnienia w planie PPK wszystkich pracowników poniżej 55 roku życia, pod warunkiem, że ich staż pracy w danej firmie jest dłuższy niż 3 miesiące. Pracownicy, którzy będą pomiędzy 55 a 70 rokiem życia będą mogły zapisać się do programu dobrowolnie, jednak pracodawca będzie musiał ich poinformować o takie możliwości. Każdy pracownik będzie również mógł zrezygnować z realizacji planu PPK. Żeby tego dokonać, będzie musiał przedstawić pracodawcy odpowiedni wniosek na piśmie.

Warto także zaznaczyć, że pracodawcy, którzy nie wywiążą się z obowiązku wprowadzenia PPK lub będą prowadzić go nieprawidłowo będą musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Kary, jakie przewidziano w przypadku popełniania wykroczeń w tym zakresie będą wahać się od 1000 zł do nawet 1 000 000 zł. Całość będzie sprawdzana i nadzorowana przez Państwową Inspekcję Pracy.

Harmonogram i działanie PPK

Obowiązek wprowadzenia PPK obejmie w pierwszej kolejności duże firmy i przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób. Termin, jaki wyznaczono dla tej grupy to 1 lipca 2019r. Następnie, od 1 stycznia 2020r. obowiązkiem utworzenia PPK zostaną objęte firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników. W ostatniej kolejności do programu przystąpią pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 osób oraz pozostałe jednostki sektora finansów publicznych.

Pieniądze zgromadzone w czasie programu PPK mają być wypłacane pracownikom po ukończeniu przez nich 60 roku życia. Granica wiekowa będzie taka sama w przypadku kobiet i mężczyzn. To, ile faktycznie uda się zaoszczędzić pieniędzy zależeć będzie od wielu czynników. Wpływ na ostateczna kwotę emerytury będzie mieć przede wszystkim wiek, w jakim przystąpimy do programu oraz wysokość składek.

PPK – koszty dla pracodawcy

Wprowadzenie PPK oznacza oczywiście wzrost kosztów dla każdego pracodawcy. Będzie on zobowiązany do comiesięcznego odprowadzania 1,5% Twojego wynagrodzenia brutto. Nie ma on również prawa do obniżenia pracownikom wynagrodzeń, co regulują odpowiednia przepisy kodeksu pracy. Do kosztów zaliczyć należy także to, o czym już wcześniej wspomniano, czyli wydatki związane z poprawnym wdrożeniem i realizacją Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak widać, PPK to prawdziwa rewolucja dla firm, dlatego warto się do tego dobrze przygotować.

kredyt konsolidacyjny kredyt gotówkowy pożyczki przez internet pożyczki dla zadłużonych pożyczki pozabankowe pozyczki na raty szybkie pożyczki pozyczki bez zdolnosci kredytowej

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *