Praca z domu, zalety i wady.

Poniedziałek zombie i dziesięć kaw, aby jakoś przetrwać w pracy pierwszy dzień po weekendzie? Tłok i korki rano, a potem to samo popołudniu? Stres, pośpiech i brak czasu dla siebie? Piątek, piąteczek, piątunio, czyli wyczekany koniec tygodnia pracy i ulga, że jutro nie trzeba będzie się zrywać z budzikiem? Czy tak wygląda Twój tydzień?

Świat pędzi do przodu i dziś przewiduje się, że w najbliższych latach coraz mniej osób będzie pracowało w tradycyjnym trybie etatu, który wiąże się z dojazdami i przebywaniem wielu godzin w biurze. Internet, wraz z możliwościami, które daje, rozrasta się z dnia na dzień, umożliwiając transfer pracy z biura i zarabianie online. Rozważasz przeniesienie własnych umiejętności z biurowego etatu do sieci? A może po prostu interesuje Cię, co robią ludzie, którzy pracują w domu? Poniżej znajdziesz listę zawodów i umiejętności, które dają taką możliwość.

Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej znanych, są te związane z informatyką i grafiką komputerową, a więc programista, grafik, webmaster, czy twórca stron internetowych. Również humaniści mają szerokie możliwości freelancingu internetowego. Tutaj najczęściej wykorzystywaną dziedziną jest copywriting i SEO writing, ale także tłumaczenia i inne profesje związane z językiem, np. redaktor, korektor, dziennikarz. Będąc dobrym z jakiejkolwiek dziedziny, można robić szkolenia online i stacjonarnie, udzielać korepetycji, dawać lekcje indywidualne, np. gry na instrumencie, rysunku i malarstwa. Wykształcenie psychologiczne umożliwia prowadzenie sesji terapeutycznych przez komunikatory internetowe, przez telefon, czy nawet maila. Specjalizacja w marketingu natomiast daje możliwości pracy w social media marketingu, e-commerce, PR oraz przy tworzeniu Adwords, Facebook ads. Swoje pasje, hobby i twórczość możesz rozwijać i sprzedawać, jednocześnie pomagając innym, a jest to możliwe za sprawą kanału na YouTube i wszelkiego rodzaju blogów, które – prowadzone umiejętnie i zaangażowaniem – mogą niejednokrotnie przynieść spore zyski. Osoby aktywne artystycznie, pracując w domu, także mają możliwości zarabiania właśnie w ten sposób. Wszelkie portale sprzedażowe typu eBay, Allegro, Etsy, jak również te bardziej wyspecjalizowane, to dobre miejsce zbytu dla przedmiotów artystycznych i rzemiosła.

Jak widać, niemal każdy zawód i każdą umiejętność można przekształcić w dochodową działalność prowadzoną z domu. Wystarczy dobry pomysł na siebie i swój biznes, dużo pracy i samodyscypliny, a pierwsze sukcesy mogą pojawić się całkiem szybko. Myśląc o pracy zdalnej, widzimy siebie wstającego o godzinie dziesiątej rano i leżącego wygodnie na łóżku z laptopem na kolanach, niespiesznie wychodzącego po bułki na śniadanie. Sielanka. Czy jednak faktycznie taka praca jest dla każdego i czy faktycznie posiada same zalety? Najbardziej oczywiste zalety, które byłby w stanie wymienić każdy, to przede wszystkim elastyczność czasu pracy, brak szefa, brak konieczności dojazdów do i z pracy, co wiąże się ze swobodą w dysponowaniu własnym czasem i brakiem stresu z tym związanym. Czyli możemy spać dłużej, załatwiać sprawy poza domem w ciągu dnia, itd.

Ciemnymi stronami, które często wydają się niewidoczne dla osób pracujących poza domem, to nieraz bardzo prozaiczne rzeczy. Brak ruchu jest jedną z nich. Pracuje się często od rana, przez cały dzień, aż do wieczora, cały czas w pozycji siedzącej. I o ile nie ma się przymusu wychodzenia lub nie organizuje się sobie regularnych wyjść z domu, można bardzo osłabić swoje mięśnie, jednocześnie przybierając na wadze. Co za tym idzie, konieczne jest organizowanie sobie różnorodnych form ruchu, by stan zdrowia nie uległ pogorszeniu. Kolejnym minusem, nawet dla introwertyków, mogą okazać się ograniczone interakcje społeczne, czasem ich brak przez dłuższy czas. Wielogodzinne zaabsorbowanie pracą i przebywanie niemal stale w domu nie sprzyja spotkaniom towarzyskim, dużo rzadziej widuje się ludzi. Taka izolacja, zwłaszcza po dłuższym czasie, zaczyna źle oddziaływać na psychikę, więc również i w tym aspekcie jest to pewne zagrożenie zdrowia. Elastyczność czasu pracy, która z jednej strony wydaje się ogromnym plusem i swobodą, z drugiej jest niezwykle wymagająca. Aby osiągać wymierne efekty swojej pracy w domu, trzeba w takiej sytuacji mieć wysoką samodyscyplinę, żeby nie rozpraszać się w trakcie, żeby nie marnować czasu na inne rzeczy i żeby mobilizować się do rozpoczynania pracy o wyznaczonej godzinie. Brak ustalonego harmonogramu pracy, rytmu codziennej rutyny może bardzo utrudniać sumienne przepracowanie ośmiu czy dziesięciu godzin dziennie. Inną wadą prowadzenia własnego biznesu w zaciszu domowym, która jest chyba jedną z najmniej spodziewanych jest to, że nawet już zarabiając, możemy zmęczyć i znudzić się tym, co robimy, a jednak musimy kontynuować działalność, bo jest to nasze źródło utrzymania i rzadko kiedy możemy je radykalnie zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *