Przelew natychmiastowy – czym jest, jak go wykonać i ile kosztuje?

Posted by

Jeszcze niedawno wysłanie pieniędzy z jednego banku do drugiego trwało bardzo długo. Dziś można to zrobić w kilka minut. Przelew natychmiastowy znacznie przyspieszył transfer środków między instytucjami finansowymi.

Przelew ekspresowy lub przelew natychmiastowy, jak sama nazwa wskazuje, to szybki przelew, który pozwala błyskawicznie dostarczyć środki na wskazane konto w banku. Takie rozwiązanie bywa pomocne w wielu sytuacjach. Na czym jednak polegają szybkie przelewy? Czy każdy bank go oferuje? Ile czasu przesyłane są pieniądze i ile kosztuje przelew natychmiastowy. Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

Czym jest przelew natychmiastowy?

Przelewy między bankami to jedne z podstawowych usług tych instytucji finansowych. Dzięki przelewom można nie tylko przekazywać pieniądze na konta najbliższych, ale i regulować rachunki, faktury itd. W ostatnich latach coraz popularniejszy stał się natychmiastowy przelew. Co się kryje za tym określeniem? Przelew natychmiastowy lub przelew błyskawiczny (taka nazwa również funkcjonuje) jest transakcją, dzięki której środki z jednego rachunku bankowego zostają przekazane na innych rachunek. To, co odróżnia tego typu przelew od innych przelewów, to księgowanie środków w czasie rzeczywistym. W rezultacie pieniądze są przelewane w ciągu kilkunastu minut między różnymi kontami bankowymi. Czas dotarcia pieniędzy zależy tak naprawdę od sesji Elixir.

Jakie są dostępne przelewy natychmiastowe?

W Polsce dostępne są dwie usługi, które można nazwać przelewami ekspresowymi. Pierwszy z nich to Express Elixir. Prowadzi go Krajowa Izba Rozliczeniowa, która zapewnia także standardowe przelewy Elixir. To rozwiązanie pozwala wykonać natychmiastowy przelew z konta bankowego, jeśli nasz bank przewiduje tego rodzaju usługę. Drugie rozwiązanie to Bluecash, czyli szybki transfer pieniędzy oferowany przez firmę Blue Media. W tym przypadku przelewamy pieniądze na konto Blue Media w banku, w którym mamy rachunek. Następnie Blue Media dokonuje przelewu wewnętrznego ze swojego konta w banku, w którym rachunek ma końcowy odbiorca przelewu. W ten sposób możliwy jest na przykład natychmiastowy zakup produktu przez internet.

Przelew natychmiastowy – jak wykonać?

Wykonanie przelewu natychmiastowego nie jest skomplikowane. Tak naprawdę wykonuje się go podobnie, jak zwykłe przelewy. Należy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej, uzupełnić dane odbiorcy przelewu, wybrać opcję przelewu natychmiastowego i potwierdzić go za pomocą narzędzia autoryzacji (kod SMS, zdrapka na karcie itp.). W każdym banku szczegóły mogą wyglądać nieco inaczej. Do tego przelew błyskawiczny można zleci również w placówce stacjonarnej banku, zrobić przelew za pomocą BLIK-a lub telefonicznie.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Większość banków udostępnia taką usługę jak przelew natychmiastowy. Koszt takiego przesłania błyskawicznego pieniędzy bywa różny, podobnie jak maksymalna kwota możliwa to szybkiego transferu.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w PKO BP?

W największym polskim banku jest oczywiście dostępny natychmiastowy przelew. Klienci mogą go zlecać  zarówno w kanale internetowym, jak i w placówkach stacjonarnych. Jaki jest koszt przelewu natychmiastowego PKO BP? Inne stawki są dla klientów indywidualnych, a inne dla firm. Gdy chcemy zlecić przelew ekspresowy PKO w placówce stacjonarnej, zapłacimy za to 11,99 zł. Ta sama stawka obowiązuje przy zleceniu telefonicznym przelewu. Dla firm opłata za przelew natychmiastowy wynosi 20 zł. Jednorazowy przelew ekspresowy nie może być wyższy niż 3 000 zł, a dobowy limit dla takich przelewów to 6 000 zł.

iPKO przelew natychmiastowy

iPKO to serwis internetowy banku PKO BP. Dzięki niemu klienci dostają dostęp do swojego konta i wielu usług online. Można również używać do tego mobilnej aplikacji IKO. Jeśli chcielibyśmy wykonać przelew natychmiastowy za pośrednictwem iPKO, zapłacimy za to jedynie 4,99 zł, a przedsiębiorcy – 10 zł.

Peako SA przelew natychmiastowy

Jak wygląda przelew natychmiastowy Pekao SA? Tutaj również zostało to rozdzielone na przelew klienta indywidualnego i przelew firmowy. W Pekao przelew ekspresowy kosztuje 5 zł dla konsumenta i 10 zł dla firmy. Jakie są limity? Klient indywidualny może jednorazowo przelać 5 000 zł jako Express Elixir, natomiast limit dzienny to 10 000 zł. W przypadku firmy limit jednego przelewu natychmiastowego to 20 000 zł, a limit dzienny – 50 000 zł.

Pekao24 przelew natychmiastowy

W Pekao24 przelew ekspresowy kosztuje tyle samo, co stawki podane wcześniej i takie same są limity ekspresowych przelewów. Aby dokonać takiego przelewu, trzeba zalogować się do bankowości elektronicznej PKO SA, wybrać Nowy Przelew, wypełnić dane odbiorcy i wybrać typ zlecenia Express Elixir. Operację autoryzujemy w odpowiedni sposób.

Przelew natychmiastowy Santander Bank

Szybki przelew Santander Bank to koszt od 3 do 5 zł w zależności od tego, jakie konto posiadamy. Można wykonywać również takie przelewy za darmo, gdy mamy Konto Jakie Chcę. Limit ekspresowego przelewu w Santander Bank to 5 000 zł.

ING przelew natychmiastowy

Przelew natychmiastowy ING Bank Śląski to tak naprawdę różne stawki. W przypadku konta Direct, Komfort, Premium, Klasyczne, Student to 5 zł przy zleceniu online. W placówce stacjonarnej zapłacimy 6 zł dla konta Premium. Gdy natomiast jesteśmy właścicielem konta Direct, Komfort, Klasyczne i Student, a chcemy zlecić ekspresowy przelew w oddziale, zapłacimy za to 10 zł. Limit takiego przelewu to 100 000 zł.

mBank przelew natychmiastowy

mBank przestał realizować natychmiastowe przelewy za pośrednictwem Blue Media i od września 2020 roku realizuje je w formie Express Elixir. Została zwiększona kwota maksymalnego przelewu z 5 000 zł do 10 000 zł. Można wykonać trzy takie przelewy w ciągu jednego dnia. Koszt to 5 zł.

Alior Bank przelew natychmiastowy

W Alior Bank maksymalny przelew natychmiastowy nie może przekroczyć 100 000 zł. Koszt takiej operacji w bankowości internetowej to 5 zł.

Nest Bank przelew natychmiastowy

Przelew natychmiastowy w Nest Bank to koszt 5 zł, gdy zlecany jest w oddziale banku lub telefonicznie. Gdy używamy do tego bankowości internetowej, zapłacimy za taki przelew tylko 1 zł. Limit przelewu ekspresowego to 5 000 zł.

Credit Agricole przelew natychmiastowy

Kolejnym bankiem, który wykonuje przelewy natychmiastowe, jest Credit Agricole. Express Elixir kosztuje tu 5 zł w przypadku bankowości internetowej. Gdy zlecamy takie przelew w oddziale banku lub przez telefon, zapłacimy 7 zł. Limit ekspresowego przelewu to 5 000 zł.

Bank Millennium przelew natychmiastowy

W Banku Millennium przelewy natychmiastowe zostały podzielone ze względu na różne typy klientów. Tak więc klient indywidualny zapłaci za Express Elixir 5 zł i może przelać w ten sposób maksymalnie 10 000 zł. Klient korzystający z Private Banking ma takie przelewy za darmo i może przesłać maksymalnie 50 000 zł. Natomiast klient biznesowy zapłaci 10 zł za przelew ekspresowy i może przesłać maksymalnie 20 000 zł.

BGŻ przelew natychmiastowy

W przypadku BGŻ BNP Paribas za przelew ekspresowy zapłacimy 5 zł. Limit takiego przelewu w bankowości internetowej to 20 000 zł, a w aplikacji mobilnej – 5 000 zł.

Przelew natychmiastowy w weekend

Przelewy ekspresowe wykonywane są najczęściej przez całą dobę, chociaż niektóre banki mają pewne ograniczenia. Na przykład Bank Pekao SA nie realizuje Express Elixir od 3:00 do 3:30, a BGŻ BNP Paribas wykonuje ekspresowe przelewy między 6:00 a 20:00. Jak to wygląda w przypadku weekendu? Większość banków realizuje przelewy natychmiastowe w soboty i niedziele. Niektóre banki jednak tego nie robią, dlatego warto się upewnić, jak to wygląda w naszym banku.Przelew natychmiastowy przydaje się szczególnie w awaryjnych sytuacjach, gdy trzeba szybko opłacić rachunki lub sfinansować niespodziewany wydatek. Warto jednak pamiętać, że gdy brakuje środków na koncie i niemożliwe jest przekazanie błyskawiczne pieniędzy z innego konta, warto skorzystać z szybkiej pożyczki w Ekassa. Wtedy pieniądze można pożyczyć nawet w 15 minut.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *