To coraz modniejszy sposób płacenia za zakupy. Nie tylko bez gotówki, ale też bez karty i smartfona

Płatność zbliżeniowa jest obecnie wszech popularna i bardzo słusznie. Jest to wygodna forma robienia zakupów bez konieczności posiadania przy sobie dużej ilości gotówki. Dotychczas opierała się ona głównie na konieczności posiadania karty, za pomocą której dokonywało się płatności. Teraz jednak okazuje się, że wkraczamy w nową erę, gdzie tego typu operacje będą dokonywane za pomocą smartwatcha. Na ile bezpieczne i korzystne jest to rozwiązanie? Jak działa i czy każdy będzie mógł z niego skorzystać? Zastanówmy się nad odpowiedziami.

Co musisz wiedzieć o płaceniu smartwatchem?

Technika rozwija się w niewyobrażalnie szybkim tempie, zatem nic dziwnego, że doszliśmy do punktu, gdzie zapłacić możemy nawet zegarkiem. I mimo, iż jest to bardzo młody trend to ma on już miliony zwolenników na cały świecie. Jakie zatem warunki trzeba spełniać, aby płacić za zakupy nie mając ze sobą gotówki? Otóż przede wszystkim niezbędny jest odpowiedni zegarek.

Odpowiedni model musi być wyposażony w specjalny system operacyjny oraz moduł NFC, potrzebny do komunikacji zegarka z terminalem płatniczym w sklepie. Jak widać, wszystko brzmi na dość skomplikowane i w rzeczywistości też tak jest. Mimo, iż na świcie powstaje coraz więcej firm i sklepów, które pozwalają wyposażyć się w taki gadżet, to w Polsce dostęp do tego typu smartwatchów jest wciąć dość mocno ograniczony. Pierwotnie takie zegarki produkowane były tylko dla pilotów, nurków i wojska.

Sam smartwatch to jednak wciąż za mało. Kolejnym niezbędnym elementem jest umowa banku z operatorem płatności. Najpopularniejsi z nich to Garmin Pay oraz Google Pay. Przyjrzyjmy się teraz jednemu z nich, żeby zrozumieć, jak działają płatności za pośrednictwem inteligentnych zegarków.

Jak działa Google Pay w połączeniu ze smartwatchem?

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest uruchomienie aplikacji Google Pay w telefonie. Kiedy już to zrobimy, należy również sprawdzić, czy aplikacja Google Pay jest również zainstalowane na zegarku i jest w pełni kompatybilna z naszym smartfonem. Aby dodać kartę płatniczą do Google Pay, należy postępować zgodnie z prezentowanymi instrukcjami. Następie, prawdopodobnie będziemy musieli zweryfikować ją w swoim banku, a jak długo potrwa proces zależy już od konkretnej instytucji finansowej.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze i uda się nam poprawnie przeprowadzić całą konfigurację to możemy ruszać na zakupy. Nie potrzebujemy już wówczas ani gotówki, ani karty płatniczej, ani nawet telefonu! Wystarczy, że mamy ze sobą smartwatch, który powinnyśmy móc bez problemu dokonywać płatności. Cała operacja polega na zbliżeniu smartwatcha do terminala i wprowadzeniu kodu PIN.

Kolejną ciekawą rzeczą są funkcje poszczególnych modeli smartwatchów. Otóż okazuje się, że niektóre z nich mogą być silnie zintegrowane ze swoim właścicielem. Jeśli nie zdejmiemy zegarka z ręki i nie wyłączymy opcji monitorowania tętna, to PIN powinien być aktywny przez 24 godziny. Widzimy zatem, z jak niezwykle inteligentnymi i zaawansowanymi technologiami mamy do czynienia.

Czy płatność smartwatchem jest korzystna i bezpieczna?

Jak już wcześniej wspomniano, polski rynek na razie dysponuje niewielkim dostępem do smartwatchów umożliwiających płatności. Kolejnym problemem jest wąska lista banków, które posiadają usługi związane ze inteligentnymi zegarkami. Niemniej jednak, technologia ta bardzo szybko się rozwija, co daje nadzieję na coraz większy dostęp do tego typu urządzeń. Obecnie ceny takich smartwatchów sięgają kilku tysięcy złotych.

Niewątpliwie takie rozwiązania ułatwią nam w przyszłości życie. Chodzi tu nie tylko o codzienne zakupy w sklepach. Inteligentne zegarki to również urządzenia potrafiące monitorować nasz stan zdrowie, umiejące zastąpić telefon a nawet wskazać drogę. Są sporo mniejsze i wygodniejsze od smartfonów oraz żywotniejsze. Czas pracy baterii jest tu zdecydowanie dłuższy niż w przypadku telefonu komórkowego. Te małe, niepozorne urządzenia z dnia na dzień stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Kto wie, być może w przyszłości smartwatche całkowicie wyeliminują smartfony i karty bankowe.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *