W jakim banku komornik nie zajmie konta ?

Jednym z największych problemów egzekucji komorniczej z konta dłużnika jest całkowite zablokowanie rachunku bankowego. Teoretycznie komornik w świetle prawa może zająć tylko część wynagrodzenia, jednak w praktyce może to wyglądać inaczej.

Niestety zdarza się, że komornicy potrafią zająć całe wynagrodzenie dłużnika, nie pozostawiając ustanowionej prawnie wolnej od zajęcia kwoty, wynoszącej obecnie 75 procent minimalnego wynagrodzenia krajowego. W takim przypadku dłużnik ma oczywiście prawo złożyć do Sądu Rejonowego skargę na czynności komornika i odzyskać niezbędne do egzystencji pieniądze, jednak cały proces jest długotrwały, a żyć za coś trzeba. Czy istnieją zatem rachunki bankowe będące poza zasięgiem komornika?

Jak komornik szuka kont bankowych dłużnika?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób komornicy szukają kont dłużników. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tym celu jest informacyjny system bankowy Ognivo. Służy on do błyskawicznej wymiany informacji objętych tajemnicą bankową pomiędzy bankami oraz innymi upoważnionymi do tego instytucjami – w tym komornikami, a także służbami celnymi, Pocztą Polską czy ZUS-em. Należą do niego praktycznie wszystkie duże banki oraz wiele mniejszych. Co jednak istotne dla dłużników, do systemu Ognivo nie należą spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, czyli tzw. SKOK-i.

Rzecz jasna nie znaczy to, że komornik nie może zająć konta, które jest w SKOK-u. Może to zrobić! Jednak do znalezienia takiego rachunku nie można wykorzystać systemu Ognivo. Komornik musi sprawdzić wszystko bezpośrednio u źródła, zwracając się do konkretnych SKOK-ów z zapytaniem, czy dłużnik posiada w danym oddziale rachunek osobisty.

Czy są banki, gdzie komornik nie sięga?

Według prawa komornik może zająć każdy rachunek osobisty, bez znaczenia czy jest to konto w banku spółdzielczym, komercyjnym czy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Musi tylko go znaleźć. W przypadku SKOK-ów jest to trudniejsze, chociaż z logicznego punktu widzenia, komornicy zawsze sprawdzają wszystkie oddziały tych instytucji, które znajdują się w regionie zamieszkanym przez dłużnika. Także nie jest to wcale trudne, jedynie bardziej czasochłonne.

Poza tym bardzo często komornicy zwracają się o udzielenie informacji na temat rachunku bankowego do pracodawcy, jeśli tylko ustalą miejsce zatrudnienia dłużnika. Co istotne w sytuacji, kiedy jednak konto zostaje już zajęte, istnieje jeszcze możliwość porozumienia się z pracodawcą w kwestii otrzymywania wynagrodzenia lub jego części na rękę.

Innym rozwiązaniem jest również ciesząca się coraz większą popularnością anonimowa karta płatnicza, która jest wolna od zajęcia komorniczego. Karta i przypisany do niej rachunek bankowy umożliwia zarządzanie swoimi finansami, w identyczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku normalnego rachunku bankowego. Obecnie jest to praktycznie jedyna skuteczna możliwość uniknięcia zajęcia naszych środków przez komornika sądowego.

kredyt konsolidacyjny kredyt gotówkowy pożyczki przez internet pożyczki dla zadłużonych pożyczki pozabankowe pozyczki na raty szybkie pożyczki pozyczki bez zdolnosci kredytowej

21 komentarzy

  1. Jesli komornik zaja ci konto i zabiera z twojego wynagrodzenia 50% lub calosc to napisz do mnie.Wiem gdzie zalozyc konto bez systemu ognivo.Otwarcie rachunku jest darmowe.Otrzymujemy rowniez karte platnicza visa,ktora kosztuje 20zl za wyrobienie.Potrzebny tylko jest komputer i smartfon aby szybko zalozyc i aktywowac konto
    kontobezkomornika@gmail.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *