Wirtualne chmury – Twój internetowy dysk

Informatyka to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi nauk technicznych. Rozwój i szybkość zachodzących zmian w branży IT odbywa się tak dynamiczne, że nie sposób nadążyć za coraz to nowszymi technologiami, oferowanymi przez dostawców usług IT.

Od pewnego czasu, często pojawiającym się tematem w świecie informatyki jest cloud computing, czyli tak zwane przetwarzanie w chmurze. Wyjaśnienie czym jest i na czym dokładnie polega cloud computing nie jest jednak takie proste. Pojęcie chmury posiada bardzo rozległe znaczenie. Spowodowane jest to szeregiem licznych zagadnień i usług oferowanych przez dostawców chmur, co nie pozwala na stworzenie jednoznacznej definicji chmury obliczeniowej. W najogólniejszym i najprostszym do zrozumienia znaczeniu, cloud computing jest usługą polegającą na dostarczeniu mocy obliczeniowej urządzeń IT przez usługodawcę, czyli możliwości dostępu do danych i programów przez Internet lub sieć danej organizacji, bez konieczności przechowywania ich na twardym dysku naszego komputera. Ponadto znajdują się tu również zasoby pozwalające na uruchamianie danych programów poza lokalnym komputerem.

Chmury dostarczają nam usług dostępnych z każdego miejsca na świecie a za stabilność i ich niezawodność, a także za bezpieczeństwo naszych danych odpowiada nasz dostawca. Nie musimy się już martwić, że nasz sprzęt jest zbyt mało wydajny lub, że znów zabrakło nam miejsca na dysku, wszystkie te i wiele innych problemów rozwiązuje cloud computing. Praca z danymi w chmurze może przynieść ogromne korzyści wszystkim rodzajom przedsiębiorstw, o ile są one wykorzystywane właściwie i w niezbędnym zakresie. Tradycyjne oprogramowanie desktopowe kosztuje firmy bardzo wiele pod względem finansowym. Dodanie opłat licencyjnych dla wielu użytkowników może okazać się bardzo kosztowne dla danej firmy. Chmura, z drugiej strony, jest dostępna po znacznie niższych cenach, a więc może znacznie obniżyć wydatki firmy na IT.

Ponieważ wszystkie dane są przechowywane w chmurze, tworzenie kopii zapasowych i przywracanie tych samych danych jest o wiele łatwiejsze niż przechowywanie ich na fizycznym urządzeniu. Ponadto, większość dostawców usług w chmurze jest zazwyczaj wystarczająco kompetentnych, aby obsługiwać odzyskiwanie informacji. W związku z tym cały proces tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych jest znacznie prostszy niż inne tradycyjne metody przechowywania danych. Dodatkowo, po zarejestrowaniu się w chmurze, można uzyskać dostęp do informacji z dowolnego miejsca, gdzie znajduje się połączenie z Internetem. Ta wygodna funkcja umożliwia wyjście poza strefę czasową i kwestie lokalizacji geograficznej.

Wreszcie, co najważniejsze, chmura obliczeniowa daje przewagę w postaci szybkiego wdrożenia. Po wybraniu tej metody działania, cały system może być w pełni funkcjonalny w ciągu kilku minut. Oczywiście ilość czasu poświęconego tutaj będzie zależała od rodzaju technologii, której potrzebuje dana firma, czy osoba prywatna.

Pomimo wielu korzyści, cloud computing ma również swoje wady. Firmy, zwłaszcza te mniejsze, muszą być świadome tych wad przed przystąpieniem do korzystania z tej technologii. Choć prawdą jest, że informacje i dane na temat chmury mogą być dostępne w każdej chwili i z dowolnego miejsca w ogóle, to jednak zdarzają się sytuacje, w których system ten może mieć poważne zaburzenia i problemy. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że technologia ta jest zawsze podatna na przestoje i inne problemy techniczne. Nawet najlepsi dostawcy usług w chmurze napotykają na tego rodzaju problemy, pomimo utrzymania wysokich standardów usług. Poza tym, potrzebne bardzo dobre połączenie internetowe, aby być zalogowany na serwerze w każdej chwili. Inną ważną kwestią w chmurze jest kwestia bezpieczeństwa. Przed przyjęciem tej technologii, należy wiedzieć, że będziesz oddawał wszystkie poufne informacje o swojej firmie zewnętrznemu dostawcy usług w chmurze. Może to potencjalnie narazić Twoją firmę na ogromne ryzyko. W związku z tym należy upewnić się, że wybierasz najbardziej wiarygodnego dostawcę usług, który będzie przechowywać informacje całkowicie bezpieczne.

Podobnie jak wszystko inne, cloud computing ma swoje zalety i wady. Chociaż technologia może okazać się wielkim atutem dla Twojej firmy, może również zaszkodzić, jeśli nie będzie właściwie rozumiana i wykorzystywana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *