Zarobki nauczycieli. Ile zarabia nauczyciel, podwyżki dla nauczycieli, zarobki nauczycieli w Polsce i Europie

Posted by

Zarobki nauczycieli w Polsce nie należą do bardzo wysokich. Wynagrodzenie zależy jednak od wielu czynników, co oznacza, że pensja nauczycieli jest bardzo zróżnicowana. Sprawdzamy zatem, ile zarabia nauczyciel i czy może liczyć na podwyżkę w 2021 roku.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w Polsce mamy prawie 590 tys. nauczycieli w szkołach publicznych i prywatnych. Najwięcej pracuje w szkołach podstawowych, nieco mniej – w ponadpodstawowych. Większość nauczycieli pracuje na pełny etat (szczególnie w przedszkolach i szkołach podstawowych). Na jednego nauczyciela w szkole podstawowej przypada 11 uczniów, a w przedszkolu – 13 uczniów. Wróćmy jednak do kwestii wynagrodzenia.

Zarobki nauczycieli – od czego zależą?

Wynagrodzenia nauczycieli nie są tak naprawdę takie same w każdym przypadku. Na wysokość pensji wpływa bardzo wiele różnych czynników. Najważniejsze są stopnie awansu. Obecnie w Polsce można wyróżnić następujące poziomy zawodowe nauczycieli:

1. Nauczyciel stażysta,

2. Nauczyciel kontraktowy,

3. Nauczyciel mianowany,

4. Nauczyciel dyplomowany.

Inne będzie miał zatem nauczyciel dyplomowany zarobki, a inne mianowany, kontraktowy czy stażysta. Oczywiście im wyższy stopień zawodowy, tym wyższa pensja pedagoga. Opłaca się zatem rozwijać i awansować, bo ma to konkretny wymiar finansowy.

Kolejna kwestia, która wpływa na stawki wynagrodzenia nauczycieli, to wykształcenie. Najwięcej zarabiają magistrzy posiadający przygotowanie pedagogiczne. Nie wszyscy jednak nauczyciele mogą się pochwalić takim wykształceniem. W placówkach szkolnych pracują także osoby, które są co prawda magistrami, ale nie mają przygotowania pedagogicznego. Wśród nauczycieli można także znaleźć osoby z licencjatem, które ukończyły kurs pedagogiczny, jak również bez takiego kursu, a nawet osoby po kolegium nauczycielskim lub mające jeszcze inne wykształcenie.

Zarobki nauczycieli w Polsce w 2021 roku

Czy wynagrodzenie nauczycieli 2021 roku będzie wyższe? Niestety, nie jest planowane podniesienie nauczycielskich poborów. Podwyżki dla nauczycieli 2020 to na razie ostatnie zwiększenie pensji osób uczących w szkole. Jakie są zatem zarobki nauczycieli 2021? To oczywiście zależy, do której grupy należy konkretny nauczyciel. Sprawdziliśmy zatem, ile zarabia nauczyciel stażysta, ile zarabia nauczyciel kontraktowy, ile zarabia nauczyciel mianowany oraz ile zarabia nauczyciel dyplomowany.

Oto zarobki nauczycieli – tabela dla magistrów z przygotowaniem pedagogicznym:

Stopień nauczycielaZarobki bruttoZarobki nauczycieli netto
Stażysta2949 zł2166 zł
Nauczyciel kontraktowy3034 zł2226 zł
Nauczyciel mianowany3445 zł2516 zł
Nauczyciel dyplomowany4046 zł2940 zł

Jeśli nauczyciel ma tytuł magistra, ale nie ma przygotowania pedagogicznego lub ma tytuł licencjata albo inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym, jego zarobki będą wyglądały następująco:

Stopień nauczycielaZarobki bruttoZarobki nauczycieli netto
Stażysta2818 zł2073 zł
Nauczyciel kontraktowy2823 zł2077 zł
Nauczyciel mianowany3002 zł2204 zł
Nauczyciel dyplomowany3523 zł2571 zł

Jeszcze inaczej kształtują się zarobki nauczycieli inżynierów i licencjatów bez przygotowania pedagogicznego oraz nauczycieli z innym wykształceniem:

Stopień nauczycielaZarobki bruttoZarobki nauczycieli netto
Stażysta2800 zł2061 zł
Nauczyciel kontraktowy2818 zł2073 zł
Nauczyciel mianowany2841 zł2089 zł
Nauczyciel dyplomowany3079 zł2257 zł

Zarobki nauczycieli – dodatki

Powyższe tabele przedstawiają zasadniczą pensję nauczycieli. Trzeba jednak pamiętać, że na płace nauczycieli składają się także różne dodatki. Najpopularniejsze to:

·       Staż pracy – naliczany po 4 latach pracy. Każdy przepracowany rok to 1% dodatku, który może maksymalnie wynieść 20%.

·       Wychowawstwo klasy – dodatek co miesiąc w wysokości 300 zł.

·       Dodatki funkcyjne – dla nauczycieli pełniących dodatkowe funkcje, np. dyrektor, opiekuna stażysty itd.

·       Dodatek motywacyjny – za osiągnięcia na rzecz szkoły lub w ogóle oświaty. Dodatek przyznawany przez dyrektora szkoły.

·       Dodatek wiejski – w przypadku pracy w placówkach na terenach wiejskich. Wielkość tego dodatku określa każda gmina.

·       Inne dodatki – to mogą być dodatkowe pieniądze na przykład za pracę w trudnych warunkach, za jubileusze, nadgodziny itd.

 Zarobki nauczycieli akademickich

Na podwyżki dla nauczycieli akademickich przeznaczono w 2020 roku 200 mln zł, natomiast w 2021 roku będzie to już znacznie wyższa kwota, bo aż 800 mln zł. Średni zarobek na uczelniach to 5 370 zł brutto, a netto – 4217 zł. Profesor uczelni może liczyć zwykle na ok. 6410 zł, adiunkt – 4680 zł, asystent – 3205 zł.

Zarobki nauczycieli w Europie

Zarobki polskich nauczycieli są bardzo niskie w porównaniu z ich kolegami w Europie. Zwykle pensja polskiego belfra to tylko 59% wynagrodzenia nauczycieli w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie średnie roczne zarobki to 47 103 dolary. W Polsce to tylko 27 879 dolarów, co daje nam piąte miejsce od końca w klasyfikacji. Najlepiej zarabiają nauczyciele w Luksemburgu (102 630 dolarów) i Niemczech (77 638 dolarów), a najgorzej – na Węgrzech (20 890 dolarów).

Trudno twierdzić, że zarobki nauczycieli są duże w porównaniu z pracownikami innych sektorów. Wynagrodzenie nauczycieli nie zawsze pozwala na zaspokojenie potrzeb związanych z rozwojem zawodowym czy odpoczynkiem. Na szczęście dziurawy budżet domowy nauczyciela można załatać szybką pożyczką w Ekassa. Dzięki takiemu rozwiązaniu można błyskawicznie pożyczyć pieniądze bez skomplikowanych formalności bez względu na cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *