Mądrość finansowa. Bezpieczne zakupy online

Mądrość finansowa. Bezpieczne zakupy online

Zakupy online stały się integralną częścią naszego życia. Są wygodne, dostępne i pozwalają nam oszczędzać czas i pieniądze. Jednak podczas zakupów w Internecie powinniśmy zachować ostrożność, aby nie stać się ofiarami oszustwa.

Oszuści mogą podszywać się zarówno pod sprzedawców, jak i kupujących. Jako sprzedawcy mogą sprzedawać podróbki lub niepełnowartościowe towary, a nawet wcale nie wysyłać towaru. Jako kupujący mogą próbować pozyskać Twoje dane osobowe lub informacje finansowe.

Ekassa ujawnia kolejny temat oszustw w ramach swojego projektu «Mądrość finansowa». Naszym celem jest ochrona jak największej liczby osób przed oszustwami i dostarczenie informacji, które będą pomocne i przydatne.

Ostrzeżenia przed oszustami w handlu online

Jak rozpoznać oszustów w handlu online?

Oszuści internetowi wykorzystują różne metody, aby oszukać ludzi i przejąć ich pieniądze. Oto kilka znaków, które mogą wskazywać, że masz do czynienia z oszustami:
• Oszust oferuje zbyt niską cenę towaru;
• Nie zgadza się na zakup z płatnością przy odbiorze lub prosi o wpłatę częściowej zapłaty kartą;
• Pośpiesza z płatnością za towar;
• Wysyła umowę dostawy zamówionego towaru, aby wzbudzić zaufanie;
• Przesyła skrócone linki, które rzekomo prowadzą do strony internetowej do realizacji usługi;
• Prosi Cię o zdjęcie limitu z karty do wykonania płatności, ponieważ otrzymał powiadomienie od banku;
• Ostrzega, że wkrótce otrzymasz wiadomość SMS potwierdzającą zamówienie, realizację usługi lub płatność za towar.


Pamiętaj! Oszuści mogą stworzyć iluzję działania prawdziwego sklepu:
• Szybka odpowiedź na wiadomości;
• Pomoc w doborze rozmiaru;
• Konsultacje dotyczące właściwości towaru;
• Obietnicę szybkiej dostawy.

Schemat oszustwa na platformie handlowej online

Oszust szuka ogłoszeń na platformie OLX, kontaktuje się z sprzedawcą za pośrednictwem komunikatora (WhatsApp, Messenger, Snapchat).

Następnie oszust zgadza się kupić towar, twierdząc, że dokonał zakupu za pomocą dostawy OLX i aby otrzymać płatność, sprzedawca musi przejść przez indywidualny link i podać dane swojej karty, aby rzekomo otrzymać płatność na kartę. Sprzedawca klika na link, wprowadza wszystkie dane karty. Oszust prosi sprzedawcę o podanie stanu środków na karcie oraz kodu SMS od banku. Po uzyskaniu informacji oszust przejmuje środki z konta.

Aby wprowadzić w błąd sprzedawców, oszuści tworzą fałszywe strony internetowe, wizualnie podobne do prawdziwej strony OLX. Na takich fałszywych stronach "od OLX" może znajdować się również formularz czatu, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistym wsparciem OLX.

Omawiaj szczegóły transakcji wyłącznie w czacie platformy handlowej lub za pomocą jej aplikacji!

 

Zakupy online w sklepach internetowych na Facebook i innych platformach społecznościowych

Pamiętaj, że dokonując zakupów na Facebook lub na niespecjalizowanych platformach handlowych, zawsze istnieje ryzyko natrafienia na oszustów. Kupuj na sprawdzonych stronach i platformach przeznaczonych do zakupów online. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy w sklepach internetowych na Instagramie, dokładnie przeanalizuj stronę sklepu internetowego. Aby to zrobić:

Sprawdź sprzedawcę. Przed zakupem towaru na nowej stronie internetowej sprawdź informacje o sklepie. Jeśli na stronie nie ma adresu fizycznego lub numerów telefonów, zrezygnuj z zakupu;
Przeczytaj recenzje. Sprawdzaj recenzje klientów na stronie sklepu, ale bądź ostrożny. Sklepy internetowe mogą publikować zmyślone recenzje, dlatego lepiej szukać opinii o sprzedawcy na innych platformach, na przykład na Marketplace;
Dowiedz się o warunkach płatności i dostawy. Płacąc za towar na ogłoszeniowych stronach internetowych, wybieraj opcję płatności po dostawie. Zwróć uwagę na warunki dostawy: terminy, metody płatności, kto ponosi koszty dostawy. Jeśli brakuje informacji na temat płatności i dostawy, bądź ostrożny. Istnieje wysokie ryzyko, że to mogą być oszuści;
Znaj swoje prawa jako konsument. Zgodnie z polskim prawem "O ochronie praw konsumenta", jeśli dokonujesz zakupów online, masz te same prawa, co podczas zakupów w zwykłym sklepie. Masz prawo wymienić lub zwrócić towar, jeśli ci nie odpowiada, w ciągu 14 dni, licząc od dnia zakupu. Jednak wymiana lub zwrot towaru jest możliwy tylko wtedy, gdy zachowasz jego wygląd, metki, plomby, i będziesz mieć paragon.

Wskazówki dotyczące bezpiecznych zakupów online

• Korzystaj z wirtualnej karty do zakupów online! Przelewaj na nią tylko kwotę potrzebną do zakupu;
• Sprawdź sprzedawcę/kupującego. Opisaliśmy w poprzednich punktach, jak sprawdzić, czy masz przed sobą oszustów;
• Trzymaj w tajemnicy trzycyfrowy numer na odwrocie karty, kody banków i operatorów komórkowych oraz hasła do bankowości internetowej.

Zakupy online to świetna okazja dla tych, którzy cenią swój czas i chcą zaoszczędzić pieniądze. Jednak, jak każda inna działalność, ma swoje ryzyko. Aby chronić się przed oszustami i nie stracić pieniędzy, ważne jest przestrzeganie tych zasad bezpiecznych zakupów online.

Zawsze pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo podczas zakupów online zależy od Ciebie. Przestrzegając prostych zasad, możesz chronić swoje pieniądze i sprawić, że ten proces będzie jeszcze przyjemniejszy i bezpieczniejszy. Nie zapominaj o ważności korzystania z niezawodnych witryn, utrzymywania informacji osobistych w bezpiecznym miejscu i starannego sprawdzania opinii i ocen. Z rozumieniem ryzyk i stosowaniem zasad w odpowiednim czasie będziesz mógł cieszyć się wszystkimi zaletami zakupów online bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Diana Yatsulchak
- Ekassa

Polecamy do przeczytania