Mądrość finansowa. Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa finansowego?

Mądrość finansowa. Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa finansowego?

Nowy rok to czas nowych początków i zmian. Niestety, jest to również czas, kiedy oszuści mogą być szczególnie aktywni, wykorzystując okres świąteczny do swoich machlojek. Dlatego ważne jest, aby być ostrożnym i wiedzieć, co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustów.

Oszustwo w Polsce: Wzrost liczby przypadków

Według ostatniego raportu CERT Polska oszustwa w Polsce wzrosły w 2022 i 2023 roku. Według danych CERT Polska, w 2022 roku zarejestrowano 1,2 miliona przypadków oszustw, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z 2021 rokiem. W 2023 roku liczba przypadków oszustw nadal wzrastała i osiągnęła 1,5 miliona.

Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustów?

Jeśli padniesz ofiarą oszustów, ważne jest, aby działać szybko i zdecydowanie. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby chronić siebie i swoje prawa:
• Zablokuj kartę. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustów, to skontaktować się z bankiem, aby zablokować swoją kartę bankową. Możesz to zrobić w bankowości internetowej lub osobiście w najbliższym oddziale banku.
• Zgłoś się na policję. Wkrótce po tym, jak dowiesz się o oszustwie, złóż zawiadomienie o przestępstwie w najbliższym komisariacie policji. Ponieważ cyberoszustwo często jest maskowane i anonimizowane, w wielu przypadkach nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby, która popełniła przestępstwo. Jednak złożenie zawiadomienia jest obowiązkowym krokiem dla udanego śledztwa w sprawie.
• Złóż skargę do banku. Poinformuj bank, w którym masz otwarte konto bankowe, o tym, że padłeś ofiarą oszustwa. Jednocześnie złóż skargę do banku. Złożenie skargi jest warunkiem koniecznym do podjęcia dalszych działań i zwrotu skradzionych Ci pieniędzy.
• Uzyskaj raport BIK. Natychmiast złóż wniosek o uzyskanie raportu z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dzięki temu dowiesz się, czy cyberoszustwo nie nabrało na podstawie Twoich danych osobowych zobowiązań finansowych. Wyłudzanie kredytów, niestety, jest powszechnym zjawiskiem. Warto skorzystać z możliwości zapisania się do usługi BIK Alert. Umożliwia ona w czasie rzeczywistym dowiadywanie się, czy ktoś nie próbuje zaciągać pożyczek i kredytów na Twoje dane.


Jak chronić swoje konta przed oszustami?

Oszuści stale szukają nowych sposobów na uzyskanie dostępu do Twoich danych osobowych i finansów. Aby się przed nimi chronić, ważne jest przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa.
• Utwórz silne hasła. Hasło to pierwsza linia obrony Twojego konta. Silne hasło powinno zawierać co najmniej 8 znaków, w tym duże i małe litery, cyfry i symbole specjalne;
Nie używaj takich haseł jak:
o Informacje osobiste, takie jak data urodzenia, adres lub numer telefonu;
o Ogólnie znane kombinacje, takie jak "123456", "qwerty" lub "hasło";
o Porządek lub odwrotny porządek znaków lub cyfr.

• Regularnie zmieniaj hasła swoich kont. Najlepiej robić to co najmniej 2-3 razy w miesiącu;
• Bądź ostrożny, komu przekazujesz dane. Upewnij się, że po drugiej stronie ekranu nie znajduje się oszust;
• Nie otwieraj e-maili i SMS-ów oraz nie klikaj linków w linkach od nieznanych nadawców. To dość powszechny rodzaj oszustwa, który może łatwo wykraść Twoje dane.


Oszustwo to poważny problem, który może mieć negatywne konsekwencje. Jeśli padniesz ofiarą oszustwa, ważne jest, aby działać rozsądnie i szybko. Stosując się do prostych zasad bezpieczeństwa, możesz ochronić się przed stratami finansowymi i utratą danych osobowych.


Zespół Ekassa aktywnie prowadzi projekty i inicjatywy mające na celu edukowanie społeczeństwa w ważnych kwestiach finansowych. Stawiamy sobie za cel poruszanie takich tematów jak istniejące zagrożenia oszustw, udzielanie przydatnych rad dotyczących ochrony przed przestępstwami finansowymi i promowanie skutecznego zarządzania finansami. Naszym celem jest stworzenie bezpiecznego środowiska dla wszystkich, koncentrując się w szczególności na tych, którzy mogą być najbardziej narażeni na ryzyko oszustwa czy trudności finansowych.

Diana Yatsulchak
- Ekassa

Polecamy do przeczytania