Jak wziąć kredyt na własną firmę w 2023 roku?

Jak wziąć kredyt na własną firmę w 2023 roku?

Rozpoczęcie nowego biznesu wymaga pieniędzy. Od produkcji wyrobów, poprzez marketing usług, aż po stworzenie strony internetowej firmy, szybko przekonasz się, że niemal na każdym kroku będziesz potrzebował kapitału na wsparcie swoich planów rozwoju. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak uzyskać kredyt na własną działaność na wypadek, gdybyś kiedykolwiek go potrzebował.

Większość przedsiębiorców nie może samodzielnie finansować swojej działalności. Zamiast tego, wielu właścicieli małych firm ubiega się o kredyt na otwarcie firmy, aby zapewnić sobie dodatkowe fundusze.

Pożyczka na własny biznes - co to jest?

Kredyt na otwarcie działalności gospodarczej nie jest szczególnym rodzajem pożyczki; są to raczej wszelkie rodzaje pożyczek wykorzystywane do otwarcia nowego biznesu. Pieniądze te mogą być potrzebne na rozwój produktu lub usługi, zatrudnienie pracowników, wynajem powierzchni lub sprzętu oraz zakup zapasów. Kredyt na działalność gospodarczą może również obejmować finansowanie dla firm, które zostały już otwarte, ale nadal są na wczesnym etapie rozwoju.

Czytaj również: Indywidualna przedsiębiorczość — wszystko, co musisz wiedzieć w 2023r.

Kto może otrzymać pożyczkę na własny biznes

Chociaż wymagania dotyczące pożyczek biznesowych różnią się w zależności od pożyczkodawcy, generalnie będziesz potrzebował dobrej zdolności kredytowej, solidnych finansów i ustalonej historii biznesowej, aby zakwalifikować się do pożyczki. Tradycyjni pożyczkodawcy mają zazwyczaj najostrzejsze wymagania, natomiast pożyczkodawcy online są bardziej elastyczni, tak jak Ekassa.

Jak ubiegać się o pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie kredytu na otwarcie działalności . Rozważ skorzystanie z pożyczki osobistej, kart kredytowych, pożyczki od przyjaciół lub uzyskanie pożyczki od instytucji finansowej. Podstawowe kroki zaczynają się jednak od przygotowania.

Stwórz biznesplan. Kredytodawcy chcą widzieć, że przemyślałeś wyzwania i możliwości, które pojawią się wraz z nowym biznesem. Dołącz wszelkie istotne informacje o swoim doświadczeniu w prowadzeniu biznesu lub pracy w branży.

Oceń swoją zdolność kredytową. Twoja zdolność kredytowa może być czynnikiem decydującym o tym, czy zakwalifikujesz się do finansowania oraz o stawkach i warunkach, jakie otrzymasz. Sprawdź, na czym stoisz i co możesz zrobić, aby poprawić swoją ocenę kredytową.

Porównaj różne rodzaje finansowania*. Zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz, kiedy ich potrzebujesz i ile możesz sobie pozwolić na spłatę, przeglądając opcje i wybierając najlepsze.

*"Rodzaje finansowania" to pojęcie, które odnosi się do różnych sposobów pozyskiwania środków finansowych na cele biznesowe, inwestycyjne lub inne projekty. Istnieje wiele różnych rodzajów finansowania, które mogą być dostępne dla firm, instytucji lub jednostek indywidualnych. Niektóre popularne rodzaje finansowania to:

  1. Kredyty bankowe: To tradycyjna forma finansowania, w której bank udziela pożyczki na określone warunki i oprocentowanie.
  2. Emisje akcji: Spółki mogą pozyskać środki poprzez emisję akcji na giełdzie, w zamian za udziały w firmie.
  3. Obligacje: Firmy lub rządy mogą wydawać obligacje, które są długoterminowymi papierami wartościowymi, gwarantującymi określone oprocentowanie. Venture capital: To forma finansowania dla nowych i innowacyjnych przedsięwzięć, gdzie inwestorzy prywatni inwestują kapitał w zamian za udziały w firmie.
  4. Crowdfunding: Polega na pozyskiwaniu środków finansowych od dużej liczby ludzi, często za pośrednictwem platform internetowych.
  5. Subwencje i dotacje: Rządy, organizacje non-profit lub instytucje mogą przyznawać dotacje lub subwencje na wsparcie projektów o określonym celu.
  6. Leasing: Pozwala na korzystanie z aktywów lub sprzętu w zamian za regularne opłaty, bez konieczności zakupu.
  7. Inwestorzy aniołowie: To indywidualni inwestorzy, którzy udzielają finansowego wsparcia start-upom i przedsięwzięciom na wczesnym etapie rozwoju.

Złóż wniosek o finansowanie. Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi kwalifikowalności i składania wniosków i złóż wniosek u kilku pożyczkodawców lub organizacji. Porównaj otrzymane oferty, aby określić, która z nich będzie najlepiej dopasowana.

Czytaj również: Mikropożyczki dla samozatrudnionych - czym są i jak je uzyskać

Jakie dokumenty są niezbędne do ubiegania się o pożyczkę na działalność gospodarczą

Niezależnie od wybranego rodzaju pożyczki, przed złożeniem wniosku należy uporządkować swoje dokumenty. Pożyczkodawca poprosi Cię o dokumenty takie jak wyciągi bankowe i zeznania podatkowe dla Twojej firmy lub kont osobistych. Będziesz musiał również dostarczyć raporty kredytowe, chociaż większość kredytodawców może uzyskać dostęp do raportu kredytowego samodzielnie.

Jeśli prowadzisz już firmę o ugruntowanej pozycji, będziesz musiał dostarczyć sprawozdania finansowe, w tym bilans i sprawozdania z przepływu środków pieniężnych. Nowe firmy nie mogą dostarczyć tych informacji, a zamiast tego mogą potrzebować szczegółowego biznes planu z prognozami finansowymi. Niektórzy kredytodawcy mogą poprosić o podanie dodatkowych informacji, takich jak potencjalne zabezpieczenie.

Każdy pożyczkodawca będzie miał unikalne wymagania dotyczące dokumentacji, ale co najmniej, będziesz musiał dostarczyć:

Tradycyjni kredytodawcy zazwyczaj wymagają więcej papierkowej roboty niż kredytodawcy online.

Jakie są rodzaje kredytów na własną działalność gospodarczą

Kiedy szukasz najlepszej pożyczki biznesowej dla swoich potrzeb, oto kilka opcji do rozważenia:

Czytaj również: Rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw

Zalety pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w EKASSA

Poniżej przedstawiamy zalety pożyczki biznesowej w EKASSA:

Elastyczność w korzystaniu: Właściciele firm mogą ubiegać się o pożyczki krótkoterminowe lub długoterminowe. Zależy to od ich zmieniających się wymagań biznesowych.
Wygoda i łatwość: Uzyskanie pożyczki biznesowej w EKASSA jest łatwe. Zajmuje niewiele czasu, a co za tym idzie, nie mają wpływu na działalność biznesową.
Rozsądne stopy procentowe: EKASSA oferuje przystępne stopy procentowe na pożyczki biznesowe.
Brak dzielenia się zyskami: Nie jesteś zobowiązany do dzielenia się zyskami z pożyczkodawcami. Kredytobiorcy muszą spłacić tylko uzgodnione kwoty kapitału i odsetek.
Brak wymaganego zabezpieczenia: Pożyczkobiorcy EKASSA nie wymagają zabezpieczenia w celu pozyskania kapitału i wsparcia swojej firmy.
Wsparcie kapitału obrotowego: Pieniądze z pożyczki biznesowej mogą być wykorzystane do zwiększenia kapitału obrotowego podczas kryzysu płynności.
Korzyści podatkowe: W przypadku pożyczki biznesowej, odsetki należne są w większości przypadków odliczane od podatku.
Szybka wypłata: Kredyt firmowy na start zazwyczaj wymaga minimalnej dokumentacji. Dlatego też może być szybko wypłacony.
Poprawa zdolności kredytowej firmy: Uzyskanie takich pożyczek zwiększa zdolność kredytową firmy i przepływ środków pieniężnych.

Elastyczność w korzystaniu: Właściciele firm mogą ubiegać się o pożyczki krótkoterminowe lub długoterminowe. Zależy to od ich zmieniających się wymagań biznesowych. Wygoda i łatwość: Uzyskanie pożyczki biznesowej w EKASSA jest łatwe. Zajmuje niewiele czasu, a co za tym idzie, nie mają wpływu na działalność biznesową.

Podsumowując, zaciągnięcie kredytu może pomóc Ci poczuć się bardziej bezpiecznie w swojej decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Może pomóc Ci lepiej spać w nocy wiedząc, że masz zasoby finansowe, których potrzebujesz, aby odnieść sukces.

Jeśli poważnie myślisz o swoim biznesie i chcesz mieć nad nim większą kontrolę, to zaciągnięcie pożyczki w EKASSA jest właściwym wyborem dla Ciebie.

Daria Bilokur
Menedżer treści - Ekassa

Polecamy do przeczytania