Jak stworzyć bezpieczne hasła, które będą trudne do złamania?

Jak stworzyć bezpieczne hasła, które będą trudne do złamania?

Silne hasło jest podstawową formą ochrony. Pojawia się zatem pytanie, dlaczego tworzymy łatwe hasło i jedno dla wszystkich przypadków?

Używamy haseł dosłownie do wszystkiego. Na różnych stronach internetowych, w mediach społecznościowych, aplikacjach bankowych i kontach, a nawet w naszych telefonach jest blokada, która wymaga hasła.

Istnieje wiele przypadków, w których dane osobowe danej osoby zostały zhakowane i wykorzystane do własnych celów, dlatego w tym artykule chcemy szczegółowo opisać, jak utworzyć silne hasło i chronić się przed oszustami.

Jak hakerzy łamią hasła i jak się uchronić przed oszustami?

Istnieje wiele sposobów na złamanie hasła. Oto najczęstsze z nich:
• Ataki słownikowe: Hakerzy używają specjalnych programów atakujących, które próbują wszystkich możliwych kombinacji słów ze słownika lub popularnych haseł, które są najczęściej używane przez użytkowników;
• Ataki bruteforce: Hakerzy próbują złamać hasło za pomocą sekwencji znaków, aż jedno z nich okaże się poprawne;
• Phishing: Hakerzy tworzą fałszywe strony internetowe lub wysyłają fałszywe e-maile, aby uzyskać od użytkowników ich dane logowania. Często wysyłają również link, na który ktoś klika, a następnie kradną dane;
• Keylogging: Hakerzy instalują oprogramowanie szpiegujące, które rejestruje każde naciśnięcie klawisza użytkownika, w tym hasła;
• Przechwytywanie pakietów sieciowych: Hakerzy wykorzystują oprogramowanie do przechwytywania i analizy danych przesyłanych przez sieć, aby wychwycić hasła w trakcie ich podróży.

Ważne jest zapamiętanie, że aby chronić się przed oszustami, należy utworzyć silne hasło, które jest bardzo trudne do rozpoznania i złamania. Data urodzenia i podobne hasła nie są odpowiednie!

Czytaj również: Mądrość finansowa. Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa finansowego?

Jakie hasła są trudne do złamania?

Aby utworzyć silne hasło, należy przestrzegać następujących zasad:
• Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków. Im dłuższe hasło, tym silniejsze;
• Powinno zawierać zarówno wielkie jak i małe litery (AaBb), a także cyfry (01234);
• Należy również uwzględnić znaki specjalne (%!@&;^);
• Nie może być to słowo z powszechnie używanego słownika ani kombinacja słów ("marzec", "marzec miesiąc");
• Nie powinno opierać się na oczywistych podstawieniach znaków ("0" zamiast "o", "1" zamiast "l");
• Nie może zawierać prostych skrótów klawiaturowych, kolejnych liter ani powtarzających się znaków (np. asdfgh, 12345678, ggggggg);
• Nie powinno zawierać informacji osobistych, takich jak data urodzenia, imię dziecka czy PESEL.

Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zasad, możesz stworzyć następujący przykład bezpiecznego hasła:

 

silne i bezpieczne hasłó

Czytaj również: Oszustwo na BLIK – na czym polega? Jak nie stracić pieniędzy?

Jak zapamiętać hasło?

Zapamiętanie hasła to poważna sprawa. Może to być nawet trudniejsze niż jego wymyślenie.
Ale oto kilka wskazówek, jak zapamiętać złożoną kombinację liczb:
• Utwórz hasło, które z czymś ci się kojarzy. Skrót od jakiejś frazy. Na przykład 2GTN1 (Dwie głowy to nie jedna);
• Zapisz swoje hasło na kartce papieru, aż je zapamiętasz. Następnie zniszcz kartkę. Jest to jednak dobry sposób na zapamiętanie;
• Zapisz hasło w notatniku, ale schowaj go w bezpiecznym miejscu. Jeśli nie ufasz programom i nie możesz zapamiętać trudnego hasła, lepiej je zapisać, ale pamiętaj, że wiąże się to z ryzykiem, i aby uniknąć kłopotów, musisz je bezpiecznie ukryć, aby nikt nie mógł znaleźć informacji z Twoimi danymi osobowymi. Dobrym miejscem do przechowywania haseł jest sejf lub skrytka bankowa.

Czytaj również: Mądrość finansowa. Tworzenie planu finansowego. Jak właściwie zarządzać swoimi finansami?

Miejsca, gdzie bezpiecznie przechowywać hasła

Jeśli nadal nie pamiętasz i nie chcesz przechowywać haseł w notatkach, a wolisz przechowywać je na urządzeniach elektronicznych, jednym z najbardziej niezawodnych sposobów jest menedżer haseł. Popularne menedżery haseł obejmują LastPass, 1Password, Bitwarden lub Dashlane. Narzędzia te oferują kompleksowe szyfrowanie i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie dwuetapowe.

Innym bardzo wygodnym sposobem jest przechowywanie haseł w chmurze. Powinieneś wybrać niezawodnego dostawcę usług w chmurze, takiego jak Dysk Google, Dropbox lub iCloud. Należy jednak upewnić się, że hasła są zaszyfrowane przed ich przesłaniem.
Ostatnim bezpiecznym przykładem jest zaszyfrowany plik. Można go utworzyć za pomocą narzędzi szyfrujących, takich jak VeraCrypt lub AESCrypt. Zaszyfrowany plik powinien być przechowywany na dysku twardym.

Podsumowanie

Podczas tworzenia haseł należy być odpowiedzialnym. Oszustwa związane z kradzieżą tożsamości rosną, a nowe sposoby kradzieży haseł można znaleźć na różne sposoby. Dlatego radzimy tworzyć hasła, które są tak złożone i zaszyfrowane, jak to tylko możliwe, oraz przechowywać je w bezpiecznym miejscu, ponieważ jest to klucz do bezpieczeństwa naszych finansów.

Diana Yatsulchak
- Ekassa

Polecamy do przeczytania