Oszustwo na BLIK – na czym polega? Jak nie stracić pieniędzy?

Oszustwo na BLIK – na czym polega? Jak nie stracić pieniędzy?

Wraz z rozwojem technologii ewoluują również metody stosowane przez internetowych przestępców. Choć BLIK jest bezpiecznym środkiem płatności, ale jednak zachęca internetowych przestępców do wyłudzania pieniędzy. Jak więc uchronić się przed oszustami, aby nie dać się okraść? Jak odzyskać pieniądze? Jak uniknąć wyłudzenia na BLIK?
Ekassa otwiera w tym artykule odpowiedź na wiele pytań związanych z bezpieczeństwem finansowym.

Czy BLIK wysyła SMS?

Oszustwo związane z użyciem kodu BLIK to próba wyłudzenia, w której osoba próbuje uzyskać 6-cyfrowy kod BLIK. Należy jednak zrozumieć, że posiadając jedynie kod BLIK, oszust nie może samodzielnie wypłacić pieniędzy z naszego konta. Konieczne jest również potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej banku. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy osobiście autoryzowali tylko te transakcje, których jesteśmy pewni i które sami zleciliśmy.

systema BLIK

Nie potwierdzaj transakcji, w których nie jesteś pewien!

Oszuści próbują przekonać nas do działania różnymi sposobami. Poniżej przyjrzymy się przykładom, jakie oszuści wykorzystują, aby oszukiwać ludzi. Należy pamiętać, że ani bank, ani operator płatności BLIK nie wysyła do klienta wiadomości SMS z informacją o konieczności wykonania jakichkolwiek czynności za pośrednictwem linków w celu otrzymania lub potwierdzenia transakcji.

Czytaj również: Mądrość finansowa. Bezpieczne zakupy online

Schemat oszustwa przy użyciu BLIKA

Przykłady schematów oszustw

Oszuści zawsze wymyślają nowe sposoby oszukiwania ludzi i kradzieży pieniędzy, ale opowiemy o najbardziej popularnych.
Przestępcy często włamują się na prywatne konta w mediach społecznościowych. Wykorzystują je, podszywając się pod użytkownika konta, do wysyłania wiadomości do krewnych lub znajomych z prośbą o przelanie gotówki w związku z jakimś pilnym wydarzeniem (niewystarczająca ilość pieniędzy na karcie, choroba w rodzinie lub konieczność zapłacenia za coś w trybie pilnym). Jeśli odbiorca takiej wiadomości nie zorientuje się na czas, że to oszust, a nie znana mu osoba, i nie tylko wpisze kod BLIK, ale też potwierdzi transakcję, odzyskanie pieniędzy może być niezwykle trudne. W takim przypadku lepiej zadzwonić i zapytać, czy konto nie zostało zhakowane, a dana osoba potrzebuje pieniędzy.
Istnieje również nowy schemat oszustwa, w którym oszuści wysyłają SMS-y z informacją o nieistniejącym przelewie, na przykład 200 złotych, przeprowadzonym za pomocą aplikacji BLIK na nasz telefon. W wiadomości jest zawarty link, który prowadzi do fałszywej strony internetowej, na której sugeruje się, że możemy odebrać te pieniądze. Celem oszustów jest uzyskanie naszych danych do logowania do banku. Kiedy klikamy ten link, otwiera się strona z wyborem banku, ale zarówno ta strona, jak i strona banku, którą wybieramy, są fałszywe. Jeśli podajemy tam nasze dane, trafiają one bezpośrednio do oszusta.
Nierzadko zdarza się również, że oszuści podszywają się pod kupujących lub sprzedających na platformach internetowej sprzedaży, dlatego należy uważać, komu udostępnia się poufne informacje lub przekazujecie pieniądze.

Czytaj również: Jak stworzyć bezpieczne hasła, które będą trudne do złamania?

Możliwość odzyskania pieniędzy z BLIKA

Czy jest taka możliwość?

Niestety w większości przypadków wracanie pieniędzy z oszustwa BLIK jest bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Można zgłosić przestępstwo oszustwa do policji, aby dane osobowe nie zostały wykorzystane w złych celach. Należy jednak pamiętać, że policja raczej nie pomoże w odzyskaniu skradzionych środków.
Ponieważ transakcji za pomocą BLIK-a nie można cofnąć, nawet składając reklamację w banku. Zgodnie z regulaminem nie jest możliwe udostępnienie kodu BLIK osobom trzecim. W rezultacie, jeśli staniemy się ofiarami oszustwa z własnej nieuwagi, najprawdopodobniej nie będziemy mogli odzyskać swoich pieniędzy.

Czytaj również: Mądrość finansowa. Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa finansowego?

Jak uniknąć wyłudzenia na BLIK?

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać, aby uniknąć stania się ofiarą oszustwa:
Сhroń swoje dane. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych, takich jak kod PIN karty, kod Blik, numer karty itp., nawet swoim przyjaciołom i znajomym;
Unikaj klikania w nieznane linki. To częsty schemat oszustwa, w którym dane mogą zostać łatwo skradzione z telefonu;
Nie spiesz się z płatnością. Potwierdź tożsamość osoby, której przekazujesz pieniądze. W naszych poprzednich artykułach omówiliśmy oznaki oszustów i ich zachowanie;
Nie przechowuj osobistych haseł w telefonie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele przypadków, w których telefony mogą zostać zhakowane, a dane skradzione. Lepiej przechowywać hasła i inne dane osobowe w bezpiecznym miejscu.

W związku z coraz częstszymi przypadkami oszustw z wykorzystaniem systemu BLIK, musimy być bardzo ostrożni, ponieważ liczba osób, które stają się ofiarami, ciągle rośnie. Jest to nasza osobista odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo, a wiedza stanowi największą siłę, która pomaga nam obronić się przed oszustwami.

Diana Yatsulchak
- Ekassa

Polecamy do przeczytania